Beytüşşebap’ta sorunlar çözülüyor

Şırnak’ın Beytüşşebap Kaymakamı ve Belediye Başkanı Murat Şener, “Yakın zamanda ilçenin çamurlu su çilesi sona erecek” dedi

Beytüşşebap’ta sorunlar çözülüyor
Beytüşşebap Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Şener, ilçenin kangrenleşen sorunlarını birer birer çözüyor. Yıllarca temiz içme suyuna hasret kalan ilçeye depo ve arıtma tesisi kurulması çalışmaları sürerken, okullar onarılıp, spor salonları yapılıyor. Türkiye'nin Irak sınırında bulunan Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde Kaymakam Murat Şener belediye başkanı olarak görvelendirilmesinin ardından ilçenin kangrenleşen sorunlarını çözmek için kollarını sıvadı. Şener, yıllarca temiz içme suyuna hasret kalan ve çeşmelerinden çamurlu su akan ilçeye iki depo ve arıtma tesisi yaparken, okulların onarılması ve spor salonları yapılması, park ve bahçelerin yapılması için de çalışmalar sürüyor.

SU ÇİLESİ BİTİYOR
İlçe halkının müşterek ihtiyaçlarının karşılanması ve belediye hizmetlerinin daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için çalıştıklarını anlatan Şener, öncelikle ilçelinin ilk gündem maddelerinden biri olan su sorunuyla ilgili çalışma yaptıklarını ve yakın zamanda halkın temiz su ihtiyacını gidereceklerini söyledi. Mevcut suyun arıtılarak, vatandaşlara ulaştırılması konusunda ihale yaptıklarını aktaran Şener, iki adet 400 tonluk depo ve arıtma tesisi çalışmalarının müteahhit firma tarafından sürdürüldüğünü dile getirdi. Bu çalışmanın kısa süre zarfında tamamlanacağını kaydeden Şener, "Yoğun yağmur ve kar sularının erimesiyle musluklardan yoğun bir şekilde çamurlu su akıyordu. Çok kısa bir zamanda vatandaşlarımızın çamurlu su çilesi sona ermiş olacak" dedi. İnşasında sona yaklaşılan ve yaklaşık 1 milyon 217 bin lira yatırım bedeli ile yapılan arıtma tesisi ile Beytüşşebap'ın içme suyu sıkıntısı bitmiş olacak.

GENÇLERE YÖNELİK ÇALIŞMA
İlçede gençlere yönelik sosyal etkinlik alanlarının bulunmaması yönünde sık sık şikayet aldıklarını belirten Şener, "Kaymakamlığımızın hemen önünde bulunan kapalı halı saha gençlerimizin zaman geçirmesi ve faaliyet yapması için tek alandı. Buna ek olarak geldiğimiz günden beri bir kapalı spor salonu yapılmasıyla alakalı bir çalışmamız vardı. Belediye olarak bu çalışmaya hız verdik ve Spor Toto Teşkilatıyla yapmış olduğumuz bir protokol çerçevesinde 75'inci Yıl İlköğretim Okulunun eski binası yıkarak çalışma başlattık. İhalesi yapıldı, müteahhit firma yer teslimini aldı. İnşaat çalışmaları devam ediyor. Kış gelmeden önce bu çalışmayı tamamlamayı planlıyoruz" diye konuştu.

CADDELERE PARKE
İlçenin ana caddesindeki yol düzenlemesiyle ilgili çok ciddi bir sıkıntıyla karşılaştıklarını anlatan Şener, "Mevcut yapılmış olan parke taşları çok eski olduğu, yer yer kazılar ve tamiratlar yapıldığı için ana caddenin kullanılamaz hale geldiğini fark ettik. Bunun yanında Dicle Elektrik, yaptığımız görüşmeler sonucu buradaki elektrik kablolarının yer altına alınmasıyla ilgili bir ihale gerçekleştirdi. Şu anda onun çalışması devam ediyor. Hava şartlarından dolayı ilkbahar aylarında düzeltme çalışmaları başlatacağız. İlçenin üç büyük caddesini parke taşlarıyla kaplamayı hedefliyoruz" dedi.

HUZUR VE GÜVEN
Hastane ve Yatılı Bölge Okulu arasında bulunan araziye yollar yaptıklarını da hatırlatan Şener, diğer çalışmaları şöyle anlattı: "İlçe merkezine üç çocuk parkının yapılması için çalışma başlattık. Maalesef çocukların oynayabileceği, vakit geçireceği bir parkı yoktu. Birinci parkımızı yaptık. Çocuklar yoğun bir şekilde kullanıyor. Ramazan ayı boyunca konserler, sıra gecesi düzenledik. Korucularımız, askerimiz, polisimiz ve vatandaşımızla beraber biner kişilik iftar yemekleri dağıttık. Öğrencilerin daha güvenli bir eğitim görmeleri için güvenlik kameraları taktırdık. Bölgenin sürekli terörle anılması nedeniyle çocukların üzerindeki o terör baskısını kırmak adına birçok batı iline geziler düzenledik. Öğrencilerimiz bu gezilerden son derece memnun döndüler. 100 kişilik bir öğrenci grubumuzu daha göndermeyi düşünüyoruz. Aile Destek Merkezleri'ni açmayı düşünüyoruz. Ayrıca mesire alanı projelerimiz var. Balık restoranları ve piknik alanların olacağı bir yer inşa edeceğiz. Bütün bunların ön şartı huzurun güvenliğin sağlanmasıdır. Geçen yıla nazaran ciddi bir mesafe kat ettik"
BİZE ULAŞIN