Su sorununa Silopi’den 100 yıllık çözüm

Silopi Belediyesi, yaptığı altyapı çalışmaları ile ilçenin su soruna neşter vuruyor. Belediye Başkanı ve Kaymakam Savaş Konak’ın talimatıyla ilçe eskiyen içme suyu şebekesi borularının yerine 100 yıl ömürlü su boruları döşendi

Su sorununa Silopi’den 100 yıllık çözüm
Silopi Belediyesi, ilçe genelinde başlattığı altyapı çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yeni projeler ile Silopi'ye hizmet sunan belediye, ilçe merkezi ve çevre köylerine tamamen arındırılmış su vermek için Karşıyaka Mahallesi ile Çimen İçme Suyu isale hattı arasına 2 bin 700 m düktil boru hattı döşedi.

100 YIL ÖMÜRLÜ
İçme suyu şebekelerinde meydana gelebilecek her hangi bir zararın en düşük seviyeye düşmesi için döşenen boruların ömrü ise yüz yıla aşkın olduğu belirtildi. Döşeme işlerini bizzat yerinde inceleyen Silopi Belediye Başkanı ve Kaymakam Savaş Konak, içme suyu şebekelerinde görülebilecek problemlerin sebebi olarak doğal ve yapay yer hareketleri başta geldiğini belirtti. Konak, "Bu hareketlerin şebekelerde yol açacağı zararların en aza indirilmesi için, boruların ve bağlantı parçalarının üretiminde kullanılan malzemelerin deforme olmadan esneyebilmesi, eğilebilmesi ve darbelere karşı dirençli olması gerekmektedir." dedi. Başkan Konak, boru hattı döşeme işlemlerinin ardından ilçe merkezine en kısa zamanda tamamen arındırılmış sur verileceği ve vatandaşların artık arıtılmış su ile ihtiyaçlarını gidereceğini kaydetti

BAŞKAN ARITMA TESİSİNDE İNCELEMEDE BULUNDU
DEVLET Su İşleri (DSİ) ile Silopi Belediyesi'nin ortaklaşa hayata geçirdiği protokol kapsamında yapımı devam eden Su Artıma Tesisleri faaliyete başladı. Şu ana kadar 8 mahallenin su ihtiyacının karşılandığı tesislerde yapılan testler sonucu ilçe halkına temiz ve arıtılmış su verileceği bildirildi. Silopi Belediye Başkanı Savaş Konak, yapımı tamamlanan Su Arıtma Tesisi'ne gelerek incelemede bulundu. Konak, Su Arıtma Tesisi'nde suyun hangi aşamalardan geçtiğini yerinde inceleyerek yetkili teknik elemanlardan bilgi aldı. Suyun artıma aşamalarını kontrol ederek personellere hassas bir şekilde çalışmaları talimatını verdi. Konak, "Tesis ile ilçemize temiz su sağlanacak. Projeyi hayata geçirdiğimiz için mutluyuz" dedi.

ARITILMIŞ SU İÇİN BORULAR YENİLENDİ
Silopi Yeşiltepe Mahallesi 56. Cadde konumunda bulunan evler için arıtılmış suyun halka vatandaşa en iyi şekilde gelmesi için su boruları döşendi. Silopi Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalara birçok iş makinesi ve teknik personel katıldı. Çalışmaların en kısa sürede sonuç alması adına çalışmalar titizlikle ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Kısa bir sürede çalışmaların son bulmasıyla evlere arıtılmış su verilecek. Bunun yanı sıra kazılan çukurlar, iş makineleri ile kapatılarak cadde ve sokağa stabilize yol çalışmaları yapıldıktan sonra cadde tekrardan trafiğe açıldı.

KANALİZASYON SORUNU ÇÖZÜLDÜ
1960 yılından beri ilçe statüsüne kavuşan Silopi ilçesinde sürekli alt yapı sorunları yaşanıyordu. İlçe merkezinden geçen GRİK AMO deresine çevre evlerden akıtılan atık sular, şehrin güzelliğini bozarken bir yandan da etrafa kötü koku saçıyordu. Silopi Belediye Başkanı ve Kaymakam Savaş Konak'ın talimatıyla 57 yıllık alt yapı sorunu çözüme vardı. Başkan Konak, "İlçemizde kanalizasyon şebeke hattımız yoktu, buna yönelik İller Bankası tarafından hazırlanan Kanalizasyon Şebeke Hattı projesinin Ocak ayında ihalesini yaptık. İhale bedeli yaklaşık 19 milyon lira olan 32 kilometre uzunluktaki kanalizasyon hattının yüzde 100 tamamlandı" dedi.
BİZE ULAŞIN