Tepsi kebabı kasapların işi

Gastronomi Şehri unvanı alan Hatay’da, tüm kasapların itinayla hazırlayıp servis ettiği yöresel tepsi kebabı lezzetiyle damakları şenlendiriyor

Tepsi kebabı kasapların işi
UNESCO tarafından dünyanın 26'ncı Gastronomi şehri ilan edilen Hatay'ın vazgeçilmez lezzeti 'tepsi kebabı' hem yapılış şekli hem de lezzetiyle diğer yemeklerden ayrılıyor. Koyun etinin kaburgasından çıkan etin kullanıldığı sarımsak, biber ve maydanozun ince ince kıyılıp, zırhtan geçirilen kıymayla buluştuğu karışımın özel soslu tepsiye yayılıp üzerine konulan domates, soğan, biber ve patatesle süslenip fırına verildiği tepsi kebabı, damaklarda unutulmaz tat bırakıyor.

ÖZEL TEPSİDE PİŞİYOR
Merkez ilçe Antakya'da yıllardır kasaplık yapan Şefik Çalışkan, tepsi kebabının Hatay halkının olduğu kadar şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilk tercihi olduğunu söyledi. Tepsi kebabının hazırlanışını anlatan Çalışkan, "Tepsi kebabını hazırlarken, sarımsak, maydanoz ve kırmızı biberi masada bıçakla incelttikten sonra kaburga etini zırhla çekip masada yoğurduktan sonra salçalı tepsimize basıyoruz ve odun fırınımıza sürüyoruz" dedi. Arkadaşlarıyla kasapta tepsi kebabı yiyen Talip Köleoğlu ise, Hatay'ın Gastronomi Şehri ilan edilmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN