Gaziantep enerji şehri olacak

Gaziantep, Avrupa’nın en büyük enerji ağı olan Energy Cities’e üye oldu. Kentte sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planı çalışmaları başlatıldı

Gaziantep enerji şehri olacak
Avrupa'nın en büyük enerji ağı olan Energy Cities'e üye olan Gaziantep, "Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı" çalışmalarına başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Avrupa Belediye Başkanları sözleşmesi doğrultusunda sürdürülebilir bir kent olma yolunda bazı taahhütlerde bulunacak. Bu taahhütlerden biri de "Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı"nın hazırlanması olacak.

ENERJİDE ÖNCÜ KENT
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin enerji verimliliği ve iklim değişikliği alanında yapmış olduğu çalışmaların uluslararası ölçeğe taşınması iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konusunda öncü bir kent olma hedefi devam ediyor. Bu bağlamda, kentteki enerji ve çevre ile ilgili kurumların temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi.

HERKES DESTEK VERECEK
Toplantıda başkanlar akdine taraf olma doğrultusunda hazırlanacak olan Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı Projesi tanıtımı yapılarak, kurumlar arası yapılacak olan iş birliklerinden bahsedildi. Katılan kurumlardan tam destek sözü alan Büyükşehir Belediyesi paydaşları ile beraber Gaziantep için sanayi, binalar, hizmet sektörü, ulaştırma ve tarım alanlarında kısa, orta ve uzun vadede projeler geliştirecek.

SÖZLEŞMENİN TARAFI
Hayata geçirilecek olan bu proje ile başkanlar akdine taraf olunarak Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı hazırlanacak. Belediye'nin yetki ve sorumluluğu kapsamındaki sera gazı emisyonunun azaltım potansiyelinin belirlenerek, iklim değişikliğinin getireceği risklerin ve kırılgan alanların belirlenerek, önlemler alınacak.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ARTIYOR
Şehirde yapılan yenilenebilir enerji çalışmalarından "Bağlarbaşı 1 MW Güneş Enerji Santrali, Oğuzeli 1 MW Biyogaz Enerji Santrali, 30 MW Nurdağı Rüzgar Enerji Santrali" çalışmaları ile KRİTA projesi kapsamında Türkiye'nin ilk akıllı parkı çalışmalarının yürütüldüğü Masal Park ile enerji verimliliği ve enerji yönetimi çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmaları uluslararası boyuta taşınmasını sağlayacak.

HEDEFLER 2030'DA
Sözleşmeyi imzalayan belediyeler, Avrupa Birliğinin 2030 yılına kadar en az yüzde 40 karbon salınımı azaltım hedefi doğrultusunda, sorumlu oldukları alanda enerji verimliliğini arttırmayı ve yenilenebilir enerji kaynaklarını daha fazla kullanmayı taahhüt ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de katılım ile ilgili prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından önümüzdeki süreçte yereldeki tüm paydaşlarla birlikte kentteki karbondioksit salınımını azaltma gösterge hedefini de içerecek olan "Sürdürlebilir Enerji ve İklim Eylem Planı"nı hazırlayacak.
BİZE ULAŞIN