Çukurova’nın kokusu: ‘Portakal çiçeği’

Bereketli topraklarıyla ünlü Çukurova’nın önemli tarım kenti Adana’yı her bahar mevsimi saran portakal çiçeklerinin kokusu sokaklara yayılıyor

Çukurova’nın kokusu: ‘Portakal çiçeği’
Türkiye'nin ılıman bölgelerinin en önemli tarım ürünleri arasında yer alan portakal, limon, greyfurt ve mandalina ağaçlarının çiçek açmaya başlamasıyla Çukurova'yı 'portakal çiçeği' kokusu sarıyor. Nisan ayında bereketli topraklarıyla ünlü Adana'nın hemen her yerini süsleyen turunç ağaçlarında açan portakal çiçeklerinin hem kokusu hem de güzel görünümü kentin adeta havasını değiştiriyor. Sabahın ilk saatlerinden itibaren ferahlatıcı bir esintiyle hissedilen çiçek kokusunu içine çeken Çukurovalılar, ilkbaharı doyasıya yaşamanın keyfini çıkartıyor. Adana Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Rifat Karabucak, portakal çiçeği kokusunun kentin sınırlarını aşan güzellikte olduğunu, her yıl bu çiçeğin adına karnaval düzenlediğini söyledi.

MUHTEŞEM BİR HİS
Türkiye'nin dört bir yerinden Çukurova'ya bu kokuyu hissetmek için gelenler olduğunu anlatan Karabucak, "Adana'mızda baharın gelmesiyle beraber en güzel günleri yaşıyor. Sabahın ilk ışıklarından itibaren evlerinden çıkanlar, cadde ve sokakları saran portakal çiçeği kokusunu hissetmeye başlıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN