Şalvar modern giyime direniyor

Şalvar modern giyime direniyor
ADANA'NIN yöresel kıyafeti şalvar, modernleşmeyle birlikte giderek kayboluyor. Şalvar satıcısı Ayhan Korur, "Babadan gören köylü, çiftçi ve Adana'nın yerlileri şalvar giriyor" dedi Siyah rengi, genişli��i ve rahatlığıyla bilinen ünlü Adana şalvarı, modern kültüre karşı direniyor. Şalvarcı esnafı, 20 yıl öncesinde günde 100 şalvar satarken şimdi 5 şalvar satamadıklarını söylüyor. Adana'da bir zamanların vazgeçilmez yöresel kıyafetleri arasında yer alan şalvar, artık giyilmiyor. Modern çağın getirdiği yeniliklerle unutulmaya yüz tutan şalvar için üreticiler de zamana karşı direniyor.

ARTIK İLGİ YOK
Tarihi Büyüksaat Çarşısı'nda geçmişte bulunan onlarca şalvarcı dükkanından bugün sadece birkaç tane kaldı. Genellikle siyah olan ve geçmiş zamanda Adana'da kadın ve erkeklerin şehir içerisinde de giydiği şalvardan, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar vazgeçmiyor. Tarihi Büyüksaat Çarşısı'nda baba mesleği olan şalvarcılığı 20 yıldır devam ettiren Ayhan Korur (37), işlerinin 2017 yılında geçmiş yıllara göre çok azaldığını belirtti.

KÖYLÜ, TARIM İŞÇİSİ
Modern çağa insanların alıştığını ve şalvar giymediğini anlatan Korur, "Bu yıl işler durgun. Modern tarza uygun üretilen kotlar, pantolonlar ve diğer kıyafetlerin gençler tarafından tercih edilmesinden dolayı şalvar artık giyilmemeye başladı" dedi. Şalvar üreticisi Abdullah Subakan ise, "Şalvarı köylü ve tarım işçileri alıyor. Eskiden herkes şalvarla gezerdi" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN