Tarihin izleri Adana’da saklı

Tarih boyunca 10 büyük medeniyet ve 18 yarı siyasi yapılaşmayı ağırlayan Adana, bu köklü geçmişin izlerini her köşesinde taşıyor

Tarihin izleri Adana’da saklı
Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin verimli arazilerinde kurulu Adana'nın tarihi, bundan yaklaşık 8 bin yıl öncesine dayanıyor. Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Adana adını, Yunan mitolojisinde geçen gök tanrısı Uranus'un oğlu Adanus'dan alıyor. Hititler'den Osmanlı'ya kadar 10 ayrı büyük medeniyete ve 18 ayrı siyasi yapılaşmaya ev sahipliği yapan kent, son olarak uğradığı Fransız işgalinden, Kurtuluş Savaşı'nda halkın direnişi sonucu 5 Ocak 1922'de kurtarıldı.

GEÇMİŞİN İZLERİ
2 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye'nin 6'ncı büyük ili durumunda olan Adana, tarihin her döneminde önemli bir yerleşim alanı oldu. Adana'nın ticari, siyasi ve askeri olarak önemi bugün de büyüyerek devam ederken, diğer yandan geçmişe dair izler ilin dört bir yanında görülebiliyor. Özellikle kaleler, hanlar, köprüler ve camiler, Adana'nın tarihi zenginlikleri arasında dikkat çekiyor.

TURİZM MERKEZLERİ
Kent merkezindeki Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin bulunduğu Yeni Müze Kompleksi, Etnoğrafya Müzesi ve Atatürk Evi gezilmesi gereken yerler arasında öne çıkıyor. Ulu Cami, Sabancı Merkez Cami, Bebekli Kilise, Taşköprü ve Tepebağ'daki eski Adana evleri de kentin önemli ziyaret noktalarından. Ayrıca Anavarza, Şar ve Misis ören yerleri ile Akyatan ve Ağyatan kuş cennetleri de en çok ilgi gören turizm noktaları arasında bulunuyor.

EN ESKİ KÖPRÜ
Seyhan Nehri üzerinde kurulan Taşköprü, dünyada halen kullanılmakta olan en eski köprüdür. Köprü, Seyhan ve Yüreğir yakalarını birleştiriyor. Roma İmparatorluğundan kalma bu tarihi eser Adana'nın sembolü olarak kabul edilmektedir. Tarihin Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılmıştır, fakat tamamen bitirilmemiştir. Sonraki Roma İmparatoru Justinianus tarafından ciddi şekilde onarımı yapılmış, sağlamlaştırılmış ve tamamlanmıştır. İmparatorluk zamanında 21 gözlü olarak hizmet veren köprü, günümüzde Seyhan Nehri'nin ıslahı sırasında 7 gözünden olmuş ve 7 gözü toprak altında kalmıştır.

EN BÜYÜK CAMİSİ
Adana'nın Reşatbey semtinde bulunur, Taşköprü'ye çok yakındır. 1998 yılında hizmete girmiş olan caminin mimarı Necip Dinç'tir. 32 metre çaplı ana kubbesi olan cami Seyhan Nehri'nin batı kıyısında yer alıyor. Ayrıca Adana Sabancı Merkez Camisi Ortadoğu'nun en büyük camisi olarak öne çıkıyor. Açık alanının düzenlenmesi ile birlikte kapasitesi 28 bin kişiye çıkartılan caminin iç kapasitesi 20 bin kişiliktir.

KİLİKYA'NIN MERKEZİ
Adana'nın Kozan ilçesi sınırları içinde bulunan Kilikya bölgesinde bulunan Anvarza Antik Kenti, Adana'nın en eski tarihi kentidir. Çevresi mesire alanı olarak kullanılan antik kent günümüzde koruma altına alınmıştır. Adana'nın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda olan Dilekkaya köyünde bulunuyor.

BOND'UN DÜŞTÜĞÜ KÖPRÜ
Varda Köprüsü, Karaisalı'nın Kıralan köyünde. Yöre halkı tarafından büyüklüğü nedeniyle Koca Köprü de denilmektedir. 1912'de Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman Köprüsü olarak da bilinmektedir. Köprünün yapım amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu'nu birbirine bağlamaktır. Köprüyü dünya, James Bond serisinden Skyfall filminde 'tren üzerinde kavga' sahnesiyle tanıdı
BİZE ULAŞIN