Adana polisinden çalıntı oto uyarısı

Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, son zamanlarda artan otomobil hırsızlığı ve ikinci el oto satışında yaşanan dolandırıcılık konusunda vatandaşı uyardı

Adana polisinden çalıntı oto uyarısı
Türkiye'de son zamanlarda artan otomobil hırsızlığı ve ikinci el otomobil satışında yaşanan dolandırıcılıkların önüne geçmek isteyen Adana Emniyet Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, vatandaşı araç alım ve satımlarında dikkat etmeleri gereken hususlarda uyardı. Emniyet yetkilileri vatandaşların özellikle piyasa değerinin altında satılan araçları almamalarını söyleyerek, "Araç çalıntı ya da şasi ve motor numarası değiştirilmiş olabilir" dedi.

ADANA'DA BULUNMUŞTU
Adana polisi geçtiğimiz ay Fransa ve İspanya'dan çalındıktan sonra motor şasi numarası değiştirilerek Adana'da satılmak üzere olan birisi jeep birisi otomobil iki lüks aracı bulmuş, araçları sahiplerine teslim etmişti. Mersin'de de yine geçtiğimiz ay yaşanan olayda çalınan otomobillerin şasi ve motor numaraları değiştirilip gerçek fiyatının altında birçok kişiye satılmıştı.

IŞIKLANDIRILMIŞ YERLERE PARK EDİN
Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, bu tür olayların önüne geçmek için otomobil sahibi ile ikinci el otomobil alacak kişilerin dikkatli olmasını istedi. Otomobillerin en çok düz kontak yapmak suretiyle, otomobile anahtar uydurularak ve aracın üzerinde kontak anahtarı unutularak çalındığını belirten emniyet yetkilileri, vatandaşların ne yapması gerektiğini şöyle sıraladı:
Kısa bir süre için aracınızdan ayrılsanız bile kontağı kapatıp kilitleyin.
Kontak ve yedek anahtarınızı her zaman güvenli yerlerde saklayın.
Kontak anahtarınızı evinizin giriş bölümüne koymayın.
Otomobilinizi ara sokaklardan ziyade ışıklandırılmış yerlere park edin.
Otomobilinizin direksiyonu ile gaz pedalını birbirine bağlayan anahtarlı (baston) kilit ve alarm sistemi taktırın.

İKİNCİ ELE DİKKAT!
Emniyet yetkilileri ayrıca ikinci el otomobil satışında vatandaşların dikkatli olması gerektiğini ve gerçek fiyatının çok altında satılan otomobilleri almamaları gerektiğini vurguladı. Polis bu konuda şu uyarılarda bulundu:
Piyasa değerinin altında satılan araçları almayın. Çalıntı ya da şasi ve motor numaraları değiştirilmiş olabilir.
İnternetten yapılan satışlarda kapora isteyen kişilere para göndermeyin.
Araç satın alırken ruhsat sahibi ile yüz yüze görüşün.
Ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.
Kontak ve kilit sistemlerinde oynama olup olmadığını kontrol edin.
Yedek anahtarını almayı unutmayın.
BİZE ULAŞIN