Mersin’deki Tınne köyü

Mersin’de Afetevleri Mahallesi sakinleri, mahalleyi ‘Ay Lav Yu’ filmindeki ‘Tınne’ köyüne benzettiler. Vatandaşlar, CHP’li belediyenin onlar yokmuş gibi davrandığını öne sürdü

Mersin’deki Tınne köyü
Mersin merkez Yenişehir ilçesi Afetevleri Mahallesi sakinleri, CHP'li Belediye Başkanı İbrahim Genç'in, mahallelerini unuttuğunu iddia ederek, hiçbir belediye hizmetinden faydalanmadıklarını söyledi. Mersin'in göbeği denilebilecek olan mahallelerinde bazı sokaklarda yol bile olmadığını söyleyen sakinler, CHP'li belediyeye ateş püskürürken, kendilerini 'Ay Lav Yu' filmindeki Tınne köyünün sakinlerine benzettiler.

ÖLÜM TEHLİKESİ
Mahallelerinde çok büyük sorunlarının olduğunu belirten Çetin Şaşmaz, bu sorunların en başında, mahallelerinin ortasından geçen sulama kanalı olduğunu söyledi. Şaşmaz Sulama kanalı kenarlarının korumasız olduğunu ve kanal dolu olduğunda ölüm tehlikesi yaşandığını bildirdi. Mahallelerinde park olmadığı için çocukların kanal etrafında oynadığını belirten Şaşmaz, 2007 yılında, 2,5 yaşındaki yeğeni Öznur Şaşmaz'ın kanala düşerek hayatını kaybettiğini hatırlattı.

'YOKUZ GİBİ DAVRANIYOR'
Önlem alınmadığı taktirde birçok can kaybının yaşanabileceğini kaydeden Çetin Şaşmaz, "Çocuklar okula gitmek için bu kanal üzerindeki köprüyü kullanıyorlar. Su seviyesi yükseldiğinde ayakları kayıp düşenler oluyor. Köprüyü de kendi imkanlarımızla yaptık. Belediyeden tek beklentimiz Afetevleri diye bir mahallenin olduğunu hatırlaması. Ay Lav Yu filmindeki 'Tınne' köyü gibiyiz. Sanıyorum belediye nezdinde biz yokuz" diye konuştu.

25 YILDIR AYNI DURUMDA
Aynı mahallede 3165 nolu sokakta ikamet eden Hayrettin Ceyhan ise, çevrelerinde bulunan çöplükten, moloz yığınlarından ve mahalleyi saran kötü kokudan şikayetçi olduklarını belirtti. 25 yıldır bu durumun böyle devam ettiğini söyleyen Ceyhan, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç'i göreve davet ettiğini belirterek, "Mersin'in göbeğine bu çöp yakışıyor mu? Kış ayları geldi, burada hala sinek var. Akrabalarım geldi, 1 saat oturmadan geri gittiler. Kokudan duramadılar" dedi.

KANALİZASYON HATLARI BİLE YOK
Yaklaşık 30 hanenin bulunduğu bir bölgeye hiç kanalizasyon hattı çekilmediğini belirten mahalle sakinlerinden Merve Büyük ise, "Yolumuz yok, kaldırım yok, kanalizasyon yok. Buradaki insanlar da vergi veriyor. Burada herkes kendi imkanlarıyla kanalizasyonunu yapmaya çalışıyor. Ayda bir MESKİ'yi çağırıp atıkları toplatıyoruz. Biraz ileriye gittiğimizde başka bir dünya var. Fakat bu belediyeye ait olan bu yer köylerden daha beter halde" diye konuştu.

BAĞIMLILARIN KONTROLÜNDE
Mahallelerinde 2 tane okul olduğunu belirten Afetevleri sakinlerinden İdris İnan ise okula giden yol üzerinde kasis ve ışıklandırma bulunmadığını belirterek, "Özellikle akşam saatlerinde burada halk tabiriyle 'serseri' diye adlandırılan kişiler dolaşıyor. İçtikleri içki şişeleri burada gözüküyor. Okul civarında boş bir bina var atıl durumda. Burada çok kötü şeyler olabilir. Öğrencilerin can güvenliği yok" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN