Özel çocuklara yılbaşı sürprizi

Mersin Şehir Hastanesi’nde tedavi gören doğuştan nadir hastalığı bulunan 11 çocuk için yılbaşı etkinliği düzenlendi. Çocuklar birlikte pasta kesti

Özel çocuklara yılbaşı sürprizi
Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olma özelliği taşıyan Mersin Şehir Hastanesi'nde tedavi gören doğuştan nadir hastalığı bulanan 11 çocuk, düzenlenen yılbaşı etkinliğinde pasta kesip, eğlendi. Çocuk Metabolizma Uzmanı Berna Şeker Yılmaz, "Bu çocuklar erken tanı aldıklarında tedavi şansları var. Tedavileri son derece masraflı ve özel tedaviler. Sağlık Bakanlığı bu tedaviyi karşılıyor. Bunlar özel merkezlerde veriliyor" dedi.

BAKANLIK KARŞILIYOR
Çocuk Metabolizma Uzmanı Berna Şeker Yılmaz, tedavi masraflarının Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandığını ve bu tedavi merkezinin bir tek şehir hastanesinde olduğunu belirterek, "Genelde tanı almadan atlanan, farklı bulgularla ve tedaviler uygulanan ve böylece tedavi şansını kaybeden çocuklar. Onlar genetik bazı enzim eksikliklerine bağlı, eklemleri, kasları, beyni, gözü, kulağı bildiğiniz tüm organ ve dokuları etkileyen yaygın hastalıkları bulunan çocuklar" diye konuştu.

MORAL VE DESTEK
Çocuk Metabolizma Servisinde tedavileri süren 11 çocuk, hastanede düzenlenen yeni yıl etkinliğine katıldı. Çocuklar etkinlikte pasta kesip, aileleri ve görevlilerle fotoğraf çektirdi. Etkinliğin ardından çocuklara odalarında pasta servisi yapıldı. Dünya genelinde 35 milyon hasta olduğunu, bunların yarısının çocuk olduğunu vurgulayan Yılmaz, çocukların en fazla moral ve desteğe ihtiyaçları olduğunu, etkinliği bu yüzden düzenlediklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN