Tespih tutkunları bu pazarda buluşuyor

Mersin’de kurulan tespih pazarı, birbirinden güzel modellerle 7’den 70’e tüm vatandaşların ilgisini çekerken, koleksiyoncuları ve meraklılarını da bir araya getiriyor

Tespih tutkunları bu pazarda buluşuyor
Mersin'de yoğurt pazarı arkasında kurulan tespih pazarı, her Perşembe meraklılarını ve koleksiyoncularını bir araya getiriyor. Fiyatları 10 ila bin lira arasında değişen birbirinden güzel tespihler, kaliteli ve bol çeşitli olması sebebiyle 7'den 70' bütün vatandaşların dikkatini çekiyor.

EL EMEĞİ GÖZ NURU
Tespih alım ve satımının yanı sıra, takasların da gerçekleştiği pazara, Türkiye'nin her yerinden müşteriler geliyor. Tespihin güzel bir 'hastalık' olduğunu belirten satıcı Alaattin Sarı, "Elin alıştı mı, bir daha bırakamazsın. Mersin'de bu işi gerçek manada yapan kişi sayısı çok az. Bunlar el emeği göz nuru. Ustaları azaldıkça da tespihler değer kazanıyor" dedi. Çin malı tespihlerinin Türkiye'ye sızdığını, alış ve satışlarda sahte ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Kurtuluş Nigit ise, "Tespih alacak kişiler önce tespih taşlarını, çeşitlerini ve değerlerini bilmeli. Yoksa para etmeyen normal bir tespihe binlerce lira verebilirler. Onun için tespihi bilmek ve anlamak önemli. Örneğin kehribar kokusundan ve koka çekirdeğinden, Oltu ise parlaklığı ve taşından bilinir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN