Pamuğun merkezi yine Adana olacak

Bir zamanlar Adana’nın simgesi olan pamuk, yeniden çiftçinin gözdesi oldu. İşadamı Mehmet Ali Bilici, “Ekim alanları artıyor. Adana yine pamuğun merkezi olacak” dedi

Pamuğun merkezi yine Adana olacak
Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Adana pamukla yeniden anılmaya başlandı. Verilen devlet desteğiyle ekim alanı geçen yıla oranla yüzde 20 ila 25 oranında artan Çukurova'nın beyaz altınına çiftçinin gerekli önemi vermeye başladığını belirten Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, "2018 yılından çok umutluyum. Adana yeniden pamuğun merkezi olacak" dedi.

HÜKÜMETTEN TAM DESTEK
Bu yıl Adana'da pamuk ekim alanlarının artacağına işaret eden Bilici, "Bunun en önemli sebeplerinden biri de dünyada pamuk fiyatların iyiye gitmesi, artması. Hükümetimiz de bu konuda çiftçimize büyük destek veriyor. Çukurova pamukla tanınan bir bölge. 15-20 yıldır pamuk ekim alanlarında yaşanan gerileme son yıllarda artış göstermeye başladı" diye konuştu. Pamuğa Türkiye'nin yılda 700- 800 milyon dolar ithalat yoluyla para verdiğinin altını çizen Mehmet Ali Bilici, "ABD, Türkmenistan, Avusturalya, Yunanistan gibi bir sürü ülkeden ithal ediyoruz. Bu alımlar Türkiye'nin cari açığını da rahatsız ediyor. İnşallah bu yıl bu bölgede çok büyük alanlarda pamuk ekimi yapılacak. Bu da cari açığın azalmasını sağlayacak" şeklinde konuştu.

PAMUKTA BEREKET VAR
"Pamukta verimlilik var, bereket var. Katma değer yaratıyor" diye konuşan Bilici şunları söyledi: "Yağ, küsbe, kumaş, kağıt oluyor. Katma değeri çok yüksek bir ürün. Adana pamukla büyüdü, büyümeye de devam edecek. Mısır ülkemizin her tarafında yetişiyor ancak pamuk Çukurova'ya özgü bir ürün. Hükümetimizin de destekleri var çiftçiye. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki pamuğun merkezi yine Adana olacak."
BİZE ULAŞIN