Şanlıurfa'da, gençlere yönelik seminer

Şanlıurfa'da madde bağımlılığı ve mücadelesi kapsamında sivil toplum kuruluşlarınca organize edilen 'Bu Gençler Bizim, Onlara Sahip Çıkalım' semineri düzenlendi.

Şanlıurfa'da, gençlere yönelik seminer

Şair Nabi Kültür Merkezinde düzenlenen seminere katılan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, uyuşturucuyla mücadele kapsamında belediye olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları tarafından düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu seminer, kuran-ı kerim tilaveti başladı. Gençliğe yatırımın getirilerini konu alan sine vizyon gösterisi ve Eyyübiye Belediyesi bünyesinde hizmet veren Yeşilay Destek Merkezi çalışanları tarafından madde bağımlılığıyla ilgili yapılan çalışmaları konu alan sunumun ardından söz alan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, "Bizlerin en azından haftanın bir gününü madde bağımlısı olan insanlarla birlikte geçirme anlamında vakit ayırması gerekiyor. Yaşayalım, görelim. Artık konuşmak yerine gerekli çalışmaları yapalım. Belediye olarak 20 adet spor salonunu faaliyete geçirerek gençliğe yatırım yapıyoruz. Salonlarımıza gelen çocuklarımız sportif faaliyetlerinden önce cemaat halinde namaz kılmaya başladılar. Şu an 6 bin olan sayımızı 16 bin, 26 bin, hatta 126 bin yapmalıyız. Bunun için imkanlarımız mevcut. Suça bulaşan insanlar için harcanan parayı buralara kanalize edersek bu sayımızı gün geçtikçe artırmış oluruz. Fiziki yapılar yapabilirsiniz, ama siz gençliğe yatırım yapmazsanız, gençliğe eğilmezseniz bu yaptığınız fiziki yapıları gençlik tarumar eder. Dolayısıyla yapılan çalışmaların üstüne koyarak, artık harekete geçirecek faaliyetlerde bulunarak bunun önüne geçebiliriz. Buralarda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Ama gençliğin oralara gelmemesi için bizlerin çeşitli çalışmalar yapması gerekiyor" dedi.

Seminerde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ise gençlerin bulunduğu okul ve park alanlarında uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla ilgili mücadelenin yoğun bir şekilde sürdürülmesi yönünde açıklamalarda bulundular.

BİZE ULAŞIN