Erhan Özmen: Bir Cenk Tosun’umuz olsaydı ihracatta 5.olurduk

Yazılarımda gerek futbolun gerekse diğer ekonomik sektörlerin katma değerlerinin öneminden bahsetmeye çalışırım.
Tabi son bir yıldır futbolun izleyici koltuğundan yönetici koltuğuna transfer olunca haliyle daha bir alakadar oldum futbolun getirisi ve götürüsü ile.
3 Ocak'ta 2017 Aralık ayı ihracat rakamları açıklanınca 1 yıl boyunca gösterdiğimiz ihracat performansını görmüş olduk.
Türkiye 2017 yılında 157,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.
Böylece aralık ayı tüm zamanların en çok ihracat yapılan aralık ayı olurken, 2017 yılında da tarihin en yüksek ikinci ihracat rakamı kaydedilmiş oldu. TİM verilerine göre ihracat rekoru 157,6 milyar dolar ile 2014 yılında gelmişti.
Gaziantep ise 2017 yılında yüzde 4,7 artış ile 6,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.
Ancak sıralamada 6. sıraya düştü. 11 aydır 5. sırada olan Gaziantep yılı 5. sırada kapatamadı. Ankara bizden 38,6 milyon dolarlık yani neredeyse bir Cenk Tosun transferi kadar fazla ihracat yapınca hedefimizi gerçekleştiremedik.
Biliyorsunuz Beşiktaş ülkemiz için hem prestij hem de ekonomik olarak çok değerli bir anlaşma yaptı.
3 yıl önce Gaziantep'ten bedelsiz gelen Cenk Tosun Türkiye'den en yüksek bonservis bedeliyle transfer oldu. Beşiktaş Cenk Tosun'u transferi için Everton'la 27 milyon sterline yani yaklaşık 36,5 milyon dolara anlaştı.
Bu haberin üzerine Başbakan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek, "Eğer doğru ise Cenk Tosun ve Beşiktaş'ı tebrik ederim.
Ülkemizin cari açığına olumlu katkılarından dolayı da teşekkür ederim.
80 milyondan fazla nüfusu ve futbola olan muazzam ilgiyi dikkate alırsak Türkiye, futbolcu transferinde büyük net dış fazla vermeli" diye tweet attı.
Sayın Şimşek Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübünün genel kurulunda da "Gaziantep gibi bir ihracat kenti futbolcular yetiştirip ihraç etmeli" demişti.
Eğer Gaziantep bir Cenk Tosun ihraç edebilseydi yılı 5.'lik ile kapatabilirdi. Türkiye'den birkaç tane Cenk Tosun ihraç edilseydi 2014 yılı rekorunu kırabilirdik.
Ezcümle; nicelik değil nitelik yaratmalıyız ki dışa bağımlılıktan kurtulabilelim.
Herkese mutlu, huzurlu hafta sonları…
BİZE ULAŞIN