Tarım alanları su altında kaldı

Adana ve Mersin’de yağışlar binlerce dönüm ekili alana zarar verdi. Tarım arazilerinin yanı sıra şehir merkezlerinde de onlarca ev ve işyeri sular altında kaldı

Tarım alanları su altında kaldı

Adana ve Mersin'de 3 gün boyunca devam eden sağanak yağmur hayatı felç etti. Kentlerde onlarca ev ve işyerinde su baskınları olurken, Tarsus ilçesinde binlerce dönüm arazi sular altında kaldı. Suriyeli tarım işçileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve jandarma ekiplerinin yardımlarıyla tahliye edildi. Hayatı olumsuz yönde etkileyen şiddetli yağışlar Tarsus'un Kulak, Bahşiş, Kelahmet, Çayboyu, Egemen, Yeşiltepe köylerinde örtü altı ya da açıktaki binlerce dönüm ekili alana zarar verirken, ilçede ev ve iş yerlerini de su bastı. Özellikle Tarsus'un ova bölgesinde bulunan tarım alanları ile seralar sular altında kalırken, Kaymakam Yüksel Ünal, Suriyeli tarım işçilerinin, yaşadıkları çadırların yağmur sularının altında kalması nedeniyle, Şahin Mahallesi'ndeki taziye evine nakledildiklerini söyledi. AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın yağışlardan dolayı olumsuz etkilenen köylerde zarar gören alanlarda inceleme yaparak, suların tahliyesinde kullanılmak üzere motopomp takviyesi yaptırdı.

Mersin'de 48 saat etkili olan kuvvetli sağanak yağış nedeniyle merkez 4 ilçe ile Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçelerinde okullar bir gün tatil edildi. Ayrıca belirtilen ilçelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personellerin de bir gün süreyle idari izinli sayılacakları bildirildi.

BİZE ULAŞIN