Kadın yolculara özel kadın şoför

Kahramanmaraş’ta kadınlara özgü iki otobüs hattı oluşturuldu. Sadece kadınların bindiği otobüslerin sürücüsü de kadın. Bu uygulama kent merkezinde olumlu karşılanıyor

Kadın yolculara özel kadın şoför
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, kadınlara özel 2 otobüs hattı oluşturdu. Kadınlardan olumlu tepkiler alan belediye, bu otobüslerden birinin şoförlüğüne de 3 çocuk annesi Duygu Ümmü Gürkan'ı getirdi. Kadınlar kendileri için özel otobüs olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek pozitif ayrımcılığın devamını beklediklerini söyledi. Üniversite öğrencilerinden gelen yoğun talep üzerine Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı 13 ve 22 numaralı hatları kadınlara ayırdı. Sadece kadınların binebildiği iki otobüse 'Kadınlara özel' tabelası takıldı. Her iki hattın son durağı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin Avşar Kampusu. 13 numaralı hat Güneşevler- Doğukent-Ulucami-Şekerdere-Necip Fazıl Kültür Merkezi-12 Şubat Parkı-Adliye-Üngüt-Avşar Kampusu güzergâhını; 22 numaralı hat da Kaledibi- Büyükşehir Belediyesi- Orman Dairesi-Kayseri Çevre Yolu-Avşar Kampüsü güzergâhını kullanıyor.

'BAŞLANGIÇ OLSUN'
Belediye ayrıca, kadınlara özel otobüslerden birini de bir kadına emanet etti. Direksiyon eğitmeni olan Duygu Ümmü Gürkan, yapılan ilk uygulamanın içerisinde ilk kadın şoför olarak görev aldığı için mutlu olduğunu söyledi. Toplumdan olumlu tepkiler aldığını ifade eden Gürkan, "Bizi çalışırken gören kadınlarımız, onurlanıyor, mutlu oluyorlar. Sayımızın artmasını istiyorlar. Böyle güzel bir atmosferde görevimi icra etmeye çalışıyorum. Beyefendilerin anlayışını gördükçe de daha çok mutlu oluyorum. Güzel bir proje içerisinde yer almak güzel" dedi.

DİREKSİYON EĞİTMENİ
Direksiyon eğitmeni olmasından dolayı şehrin trafiğine de yabancı olmadığını belirten Gürkan, "Direksiyon eğitmeniyim, dolayısıyla şoförlüğüm bu anlamda ölçüp biçilemez ama kent trafiğine yabancı değilim. Eşim de her zaman beni destekler. Herhangi bir girişimde bulunsam, hiçbir zaman fikrime bir Kahramanmaraş erkeği olarak asla karşı çıkmıyor. Her zaman yanımda olan eşime minnettarım. Görevimi en iyi şekilde yapmak için gayret gösteriyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN