Çalınan ağlara tüfekli nöbet

Mersin’de balık ağlarının çalınmasından bıkan kadınlar, av tüfeğini omuzlarına takıp nöbet tutmaya başladı. Kadınlar, “Sadece ağ değil, akülerimizi, radarlarımızı da çalıyorlar” dedi

Çalınan ağlara tüfekli nöbet

Mersin'in Silifke İlçesi Göksu Ovası'nda geçimlerini balıkçılıkla sağlayan al yazmalı balıkçı kadınlar, her hafta teknelerinden balık ağlarının, akülerinin ve denizin derinliğini ölçen radarlarının çalındığını belirterek, nöbet tutmaya başladı. Ağları çalındığı için ava gidemeyen kadınlar geçim sıkıntısı çekmeye başladı. Hırsızlara aman vermemek için tüfeği omuzlayan kadınlar, "Eğer kim buna kalkışırsa karşılarında bizi görecek" dedi. Kadınlar yetkililerden de yardım istedi.

100 BİN LİRA ZARAR
Silifke'nin Göksu Mahallesi'nde yaşayan köylüler, 2 günde bir çıktıkları balık sayesinde, hem geçimlerini sağlıyorlar hem de çocuklarını okutuyorlar. Son 6 aydır teknelerinden sürekli ağları çalınan köylüler, artık balığa çıkamadıkları için geçim sıkıntısı çekiyor. Teknelerinde bulunan malzemelerinin çoğu çalınan köylüler, yaklaşık 100 bin liraya yakın zararı olduklarını söylerken, hırsızlığın önüne geçmek için seferber oldular.

KIT KANAAT GEÇİM
Yaşadıkları zorlukları anlatan 55 yaşındaki Songül Çınar, "Her sabah balıktan gelip teknelerimizi limana çekiyoruz. Akşam geldiğimizde ise ya ağlarımız çalınmış oluyor, ya da teknemizin motorunun aküsü. Bıktık bu hırsızlardan. Bu hırsızlara dur denilmezse biz evimize nasıl ekmek götüreceğiz" dedi. 52 yaşındaki Fatma Belen ise, "Kıt kanaat geçiniyoruz. Buna bir de çalınan malzemeleri yenileme parası eklenince iyiden iyiye perişan oluyoruz" şeklinde konuştu. Teknesi tümden çalınan Yüksel Özkan'a bir dokunan bin ah işitiyor. Geçimini denizden çıkardığı balığa bağlayan Yüksel Özkan, "Turizm bölgesi olduğu için buraya çeşitli insan geliyor. Aralarında hırsızlar da var. Kimin kim olduğunu bilemiyoruz. Burada 40'a yakın tekne var. Hepsinden bir ağ çalınsa zarar 100 bin lirayı buluyor. Herkes borç batağına saplandı. Durumumuz hiç iyi değil. Polisimizden, jandarmamızdan yardım istiyoruz" diye konuştu.

"OMUZDA TÜFEK NÖBETTEYİZ"
Hırsıları caydırmak için sırayla nöbet tuttuklarını söyleyen Zarife Deniz (50) şunları söyledi: "Ruhsatlı av tüfeğimizi omuzumuza taktık bekliyoruz. Böylece hırsızları caydıracağımızı düşünüyoruz. Geceleri sabaha kadar balık avına çıktığımız için gündüzleri uyuyoruz. Eğer teknelerimizi demirlediğimiz bölgeye kameralar takılırsa bir parça caydırıcı olabilir. Yoksa hepimizin hali duman" dedi.

BİZE ULAŞIN