Çocuk gelinlere kuaförlerden dur

Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile Berberler ve Kuaförler Odası’nın aldığı karar gereği, kadın kuaförlerinde küçük yaştaki kız çocuklarına gelin başı ve makyajı yapılmayacak

Çocuk gelinlere kuaförlerden dur
Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile Berberler ve Kuaförler Odası tarafından alınan karar kapsamında, kentteki kadın kuaförlerinde küçük yaştaki kız çocuklarına gelin başı ve makyajı yapılmayacak. Kent merkezinde faaliyet gösteren 850 kadın kuaföründe başlatılan uygulamanın fotoğrafçılar ve terzilerde de uygulanması hedefleniyor.

KARARI ODAYA İLETTİ
Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Deniz Kütük Duran, yaklaşık 3 yıldır meslektaşlarıyla gönüllü olarak çalıştıklarını belirtti. Bir ay önce de küçük yaşta evlendirilmek istenen kız çocuklarına kuaförlerde "gelin başı ve makyaj yapılmaması" yönünde karar aldıkları dile getiren Duran, kararı Berberler ve Kuaförler Odasına da ilettiklerini aktardı.

850 KUAFÖRDE BAŞLADI
Odanın da kararı olumlu karşıladığını dile getiren Duran, "Bu kadar olumlu tepkiler alacağımızı bilmiyorduk. Kuaförlerin camlarına '18 yaşından küçüklere gelin başı ve makyajı yapılamaz' yazılı afişler asıldı. Odaya bağlı 850 kuaförde böyle bir uygulama başlatıldı. Bu anlamda bizleri çok desteklediler. Projemiz bu şekilde hayata geçti" diye konuştu. Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Alkava ise Gaziantep Barosu ile aldıkları ortak karar sonucu böyle bir uygulama başlattıklarını belirtti. Odaya kayıtlı 850 kuaföre afiş astıklarını ifade eden Alkava, "Çocuklarımızın okullarda ve parklarda olmasını istiyoruz. Evlilik onlar için değil. Bu uygulamayı mümkün olduğu kadar yaymaya çalışıyoruz. Halkımız aldığımız karardan dolayı gayet memnun. 850 kuaförümüzün hepsinde böyle bir uygulama başlattık" dedi.

UYGULAMA ÇOK GÜZEL
Kuaför Ebru Güneş de uygulamanın başlatılmasından dolayı mutluluk duyduğunu aktardı. Özellikle kız çocuklarının topluma kazandırılmaları için eğitim almaları gerektiğine dikkati çeken Güneş, "Çocukların, küçük gelin olmalarına kesinlikle karşıyız. Çok güzel bir uygulama olmuş. Bize daha önce çocuk gelinler gelmişti. Saçlarını yapmak istemedik. Bundan sonra da 18 yaşın altındaki çocuklarımıza gelin başı ve makyaj yapmıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN