Limon üreticisi gülüyor

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin, dalında alıcı bulan limonun kent için büyük bir şans olduğunu belirtti

Limon üreticisi gülüyor
MERSİN Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin, hasadının başladığı zamanlarda kilosu 2 lira 40 kuruştan satılan limonun şu an dalında 1 lira 80 kuruştan alıcı bulduğunu bildirdi. Şahin, limon hasadı yapan üreticileri ziyaret ederek bilgi aldı. Şahin, limon hasadının devam ettiğini, ürünün dalında iyi fiyatlara alıcı bulduğunu söyledi.

TAM KAPASİTE ÇALIŞIYOR
Bu yıl ülke genelinde limon rekoltesinde düşüş yaşanırken, Mersin'de rekoltenin iyi durumda olduğunu belirten Başkan Şahin, "Hava şartlarından etkilenmeyen limonlar bu yıl çok kaliteli ve yüksek verimli bir duruma sahip. Mersin genelindeki limon paketleme tesislerinin büyük bir çoğunluğu tam kapasiteyle çalışıyor. Tesisler fazladan adam çalıştırıyor" dedi.

TEŞVİK BEKLİYORLAR
Şahin, "Limon fiyatlarındaki belirsizliklerin giderilmesi ve limon üreticilerinin yüzünün gülmesi için limon teşvik primlerinin bir an önce açıklanmasını bekliyoruz. İhracat yapacak olan tüccarların önünü daha rahat görebilmesi için hükümetimizden limona verilecek olan teşvik priminin bir an önce açıklamasını istiyoruz. Böylece bağlantılar daha güçlü olur" şeklinde konuştu.

KATKISI ÇOK BÜYÜK
Şahin, limon üretimi geliştikçe limon tüketiminin de arttığını, artık vatandaşların limonu sadece salatasına sıkmayıp sağlık ilacı gibi görerek tükettiklerini de belirtti. Devletin en büyük gider kalemlerinden olan sağlık harcamalarının daha da azalması için limonun bolca tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, "Limonun kent ve ekonomisine çok büyük katkısı var" dedi.
BİZE ULAŞIN