İki büyük kentte Cono operasyonu

Adana’da bin polisle gasp, hırsızlık, yağma, aşk vaadiyle dolandırıcılık ve uyuşturucu suçlarına karıştığı öne sürülen ‘Cono Aşireti’ne yönelik operasyon yapıldı. 50 kişi gözaltında

İki büyük kentte Cono operasyonu
Gasp, hırsızlık, yağma, uyuşturucu satışının yanı sıra 'aşk vaadiyle dolandırıcılık' gibi birçok suça karıştığı iddia edilen 'Cono Aşireti'ne yönelik bin polisle operasyon düzenlendi. Adana ve Mersin'de daha önceden belirlenen 39 adrese şafak vakti şok baskınlar gerçekleştirildi. Operasyona karadan özel harekat, havadan da polis helikopteri ve drone destek verdi, 30'u kadın toplam 50 kişi gözaltına alındı.

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ GİBİ
Kentte özellikle son dönemde 'aşk vaadiyle dolandırıcılık' suçuyla birlikte vatandaştan gelen şikayetlerin artması üzerine Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki tüm ekipler, söz konusu olayların perde arkasında yer alan ve adeta bir 'organize suç örgütü' gibi hareket eden 'Cono Aşireti'ni teknik ve fiziki takibe aldı.

3 AY BOYUNCA TAKİP ETTİLER
Savcılıktan alınan izin doğrultusunda Adana ve Mersin'de yaşayan 'Conolar', tam 3 ay boyunca izlendi. Adana'nın Ceyhan, Mersin'in Tarsus ilçesindeki 5 ayrı mahallede yaşayan aşiret üyelerinin, başta gasp, hırsızlık ve yağma olmak üzere aşk vaadiyle dolandırıcılık ve uyuşturucu olaylarına karıştıkları belirlendi. Gerekli delillerin toplanmasının ardından operasyon için düğmeye basıldı.

39 ADRESE ŞOK BASKIN
Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ın bizzat yönettiği operasyona karadan özel harekat ve çevik kuvvet, havadan da polis helikopteri ve drone destek verdi. Hassas burunlu narkotik köpeklerinin de kullanıldığı operasyona tam bin polis katıldı. 2 kentteki 39 adrese şafak vakti şok baskınlar yapıldı. Olası taşkınlıklara karşı da Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) hazır bekletildi.

50 KİŞİ GÖZALTINDA
Operasyonda çeşitli suçlara karıştıkları tespit edilen ve 'Cono Aşireti' üyesi olduğu belirtilen 30'u kadın toplam 50 kişi gözaltına alındı. Önce Adana Adli Tıp Birimi'nde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, daha sonra sorgulanmak üzere Adana Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
BİZE ULAŞIN