Günümüzün önemli hastalığı: Obezite

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, çağımızın hastalığı obezite ile savaşmanın tek yolunun düzenli beslenme ve spor olduğunu söyledi

Günümüzün önemli hastalığı: Obezite

Günümüz çağının hastalığı obezite, fazlasıyla ciddiye almamız gereken bir problem. Pek çok yetişkinin korkulu rüyası olan aşırı şişmanlık hastalığı olan obezitenin günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlasını tehdit ettiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, "Obezite en basit şekilde, vücutta sağlığı bozacak ölçüde anormal ve aşırı yağ birikmesidir" dedi. "Obezi şişmanlık ya da aşırı kilo olarak tanımlayabiliriz" diye konuşan Prof. Dr. Özdoğan, "Bir tıbbi terim olarak morbid obezite ise obeziteye bağlı hastalıklara yol açarak, kişiyi karşı karşıya bıraktığı riskler neticesinde tıbbi problemler doğurabilen ve sonuçta yaşam süresini kısaltabilecek düzeydeki obezitedir" şeklinde konuştu.

SPORUN ÖNEMİ BÜYÜK
Sporun günlük hayatımızda çok yer almaması, ulaşımda bisiklete binme ya da yürüyüş gibi yöntemlerin yaygın olarak kullanılmaması gibi pek çok faktörün obeziteyi arttırdığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, "Obezitenin psikolojik sorunların yanında, yol açtığı pek çok sağlık sorunu vardır. İnsülin direnci, kolesterol, hipertansiyon, kalp yetmezliği, solunum bozuklukları, reflü bunlardan birkaçı" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN