Günde 40 bin çağrıyı görmeden cevaplıyor

Günde 40 bin çağrının geldiği Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi santralinde görevli görme engelli Orkun Kurt, hastanelerin, sağlık ocaklarının ve doktorların numarasını ezbere biliyor

Günde 40 bin çağrıyı görmeden cevaplıyor
Adana'da Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde görevli santral memuru 46 yaşındaki görme engelli Orkun Kurt, engeline rağmen günde ortalama 40 bin aramanın geldiği telefonlara cevap vererek hastanenin iletişim kontrolünü hatasız sağlıyor. Kurt, üç bine yakın numarayı ezbere biliyor. Doğuştan miyop olan 4 çocuk babası Orkun Kurt, 15 yıl önce eline aldığı telefonu bir daha bırakmadı.

DÖRT ÇOCUK BABASI
Hayata sımsıkı sarıldığını söyleyen Kurt, engelinin çalışmasına engel olmadığını söyledi. Eşinin de ortopedik engelli olduğunu söyleyen Kurt, görme engelli olması nedeniyle en büyüğü 12, en küçüğü de 1 yaşında olan çocuklarının yüzlerini hiç görmediğini söyledi. İşinin zor, dikkat ve hız isteyen bir meslek olduğunun altını çizen Orkun Kurt, "Artık numaraları isme göre ezbere biliyorum" dedi.

BAKAN İLE KONUŞTU
Sabah 8'de hastaneye gelip koltuğuna oturduğunu söyleyen görme engelli santral memuru, "Akşama kadar işim telefonla, çağrılarla. Beni gören tanıyan insanlar hayret ediyorlar. Çünkü yaptığım iş gerçekten dikkat istiyor. Geçtiğimiz yıllarda eski Sağlık Bakanımız Recep Akdağ santrali aradı. İlk önce tanımadım. Kendisini tanıtınca sohbetimiz oldu. O anı unutamam" diye konuştu.

HAYATA BAĞLANDI: Kurt, hastaneye arkadaşlarının desteğiyle gelip gittiğini söyleyerek, "Çalışmak bana büyük moral oluyor. Tüm engelime rağmen, hayata sımsıkı sarılıyorum" dedi. Lojman konusunda hastane yönetiminden ve İl Sağlık Müdürlüğü'nden destek bekleyen Kurt, "Evim uzak, eşim engelli, hastane karşısındaki lojmanlardan talep ettim, cevap bekliyorum" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN