Tarsuslular selin yaralarını sarıyor

Türkiye’nin meyve sebze deposu Tarsus, selin yaralarını sarıyor. Çiftçiler, “Çok vahim durumdayız, devletimizin bir çözüm bulmasını bekliyoruz” diyor

Tarsuslular selin yaralarını sarıyor
Mersin'in Tarsus ilçesinde meydana gelen sel felaketinden etkilenen seralarda su boşaltma işlemleri devam ediyor. 3-5 Ocak tarihleri arasında etkili olan sağanakta yüzlerce dönüm arazinin sular altında kaldığı Tarsus ilçesinde selin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Selin en çok etkilendiği Kulak ve Özel Bahşiş Mahallesi'nde havadan çekilen görüntüler selin verdiği zararı gözler önüne serdi. Yüzlerce dönüm araziyi kaplayan sular, Devlet Su İşlerine ait su pompaları ile ana kanallara boşaltılırken, çiftçiler sulardan kurtardıkları seralarda temizlik işlemleri yapıyor. Ürünleri sular altına kalan çiftçilerin ise tek umudu devlet. Özel sektöre ve bankalara borçları olduğunu ifade eden Kulak Mahallesi'nde çiftçi Ömer Faruk Öner, zararların çok olduğunu söyledi. Öner, "Biberler, kabaklar, bütün ekili arazi su altında kaldı. Bu zararı nasıl karşılayacağız? Devlete olan borcumuzu nasıl ödeyeceğiz? Şu an ektiklerimiz öldü. Sular her ne kadar boşalsa da yeterli değil. İşte Allah'tan umut kesilmez diye çekip belki başka bir şeyler yapabilir miyiz diye bekliyoruz. Devletimizden de yardımları bekliyoruz" dedi.

'ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI'
İbrahim Karakoç isimli çiftçi ise, "Ektiğimiz mahsuller hep su altında, kabaklar, biberler hepsi ölmüş durumda. Devlet Su İşlerinin pompası yetersiz durumda. Olan mal zaten öldü. Artık gübreye nasıl borcumuzu ödeyeceğiz diye düşünüyoruz. Komisyonculara borçluyuz. Ödeyemiyoruz borcumuzu devlete. Elimiz kolumuz bağlı öyle oturuyoruz. Yapacak hiçbir şeyimiz kalmadı. 300 sera var nereden baksan 100 ile 150 bin TL arası zararımız var" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN