Sapan balığı şaşkına çevirdi

Mersin’de balıkçıların ağına takılan insan yüzlü balık, görenleri hayrete düşürüyor. Herkesin şaşkınlıkla izlediği balığın köpek balığı cinsinden ‘sapan’ balığı olduğu belirtildi

Sapan balığı şaşkına çevirdi

Mersinli balıkçılar, Akdeniz açıklarında insan yüzünü andırması ile dikkat çeken ve denizlerde ender görülen sapan balığı yakaladı. Mersin Balık Pazarı'nda, balıkçıların tezgâhını süsleyen 1 metrenin üzerindeki sapan balığı, pazara alışverişe gelen vatandaşların da ilgisini çekiyor. Balığı gören vatandaşlar önce şaşırırken, daha sonra balığı uzun süre inceliyor.

ŞEKER HASTALARI İÇİN
Mersin Balıkçılar Derneği Başkanı Faruk Polat, balıkçılar arasında 'deniz kızı' da denilen sapan balığının normalde açık denizlerde yaşadığını ifade ederek, "Genelde okyanusta yaşayan bir balık. Arada yolları şaşırdığı zaman ya da havaların etkisiyle bazen Akdeniz bölgemize kayan balıklardan biri. Özellikle insan yüzlü dediğimiz balık buradan önce Hindistan'da çıktı. Balıkta göz, dudak kısmı, karın bölgesi gibi insana benzeyen bir yapı var. Bu balığın bir özelliği de şeker hastalarına çok iyi gelmesi. Şekeri düşüren bir balık. Bilimsel olarak da bu ispat edilmiş durumdadır. Ancak sürekli çıkan bir balık değildir. Senede en fazla 2 kere yakalanıyor. O yüzden bu balığı biz donduruyoruz. Balık şeker hastalığına iyi geldiği için abone olan şeker hastalarımız var, onlara veriyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN