Akıllı sistemle paralar cepte

Büyükşehir Belediyesi, trafiğin yoğun olduğu kavşaklara yeni nesil Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi yerleştirdi. Uygulama Mersin trafiğini rahatlatırken yakıt ekonomisi sağlayacak

Akıllı sistemle paralar cepte
Mersin'in sorunlarının çözümü konusunda hayata geçirdiği projelerle önemli adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, şehir içi trafiğini rahatlatacak çalışmalarına devam ediyor. Trafiğin en yoğun kavşaklarından biri olan PTT Kavşağı'na yerleştirilen Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi hem akaryakıt tasarrufu sağlıyor, hem de egzoz gazı emisyon salınımını en aza indiriyor. 67 noktaya kurulacak sistem, yılda 163 milyon liralık yakıt parasının vatandaşın cebinde kalmasını sağlayacak. PTT kavşağında test edilen sistem, 2018 yılı içerisinde Mezitli Belediyesi Kavşağı, Dumlupınar Kavşağı, Çetinkaya Kavşağı ve Hilton Kavşağı başta olmak üzere trafiğin en yoğun olduğu 67 kavşağa yerleştirilecek ve bu sayede Mersin trafiği rahatlayacak. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından kavşaklara yerleştirilecek sistem sayesinde kavşakların trafik yoğunluğuna göre yönetilmesine imkân sağlanacak.

KONTROL ALTINA ALINACAK
Bu sistem sayesinde kavşaklardaki anlık sinyal düzeni görüntülenirken, anında müdahale edebilme ve şehrin trafik yoğunluğu haritasının çıkarılması da mümkün olacak. Kamera sistemleri, kavşağa bağlı her yön için ilgili yöndeki araçları sayabilecek şekilde yerleştirilirken, bu kameralardan elde edilen veriler Trafik Kontrol Yönetim Sistemi Merkezi'nde toplanarak şehirdeki trafik kontrol altına alınacak. En yoğun olan yöne daha uzun süre boyunca yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde, kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza inmiş olacak. PTT Kavşağı'na kurularak test aşaması tamamlanan sistem sayesinde tek kavşakta günlük bin 600 litre yakıt tasarrufu sağlandı. 67 kavşağa kurulacak olan sistem tamamlandığında araçların günlük 107 bin 200 litre yakıt tasarrufu yapması sağlanacak ve vatandaşlara yıllık 39 milyon 128 bin litre yakıt kazancı sağlayacak. Elde edilen yakıt kazancı sayesinde günlük 448 bin 96 TL maliyet, yıllık ise 163 milyon 555 bin 40 TL yakıt parası vatandaşın cebinde kalacak. Bu kazançla hem vatandaşın cebine hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

ÇEVREYİ DE KORUYACAK
Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Akıllı Kavşak sayesinde yakıt ve maliyetten kazancın yanı sıra araçların çevreye saldığı PM10, yani egzoz gazı emisyon salınımı da en aza indirilecek. Sistemin kurulmasının ardından PTT Kavşağı'nda günlük 4 bin 500 litre egzoz gazı salınımı önlenmiş oldu.
BİZE ULAŞIN