Serbest bölgede 9 bin istihdam

Türkiye’nin ilk serbest bölgesi olan Mersin Serbest Bölgesi’nde, 2017 yılında 2,9 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirilirken, 9 bin kişiye istihdam sağlandı

Serbest bölgede 9 bin istihdam
Türkiye'nin ilk serbest bölgesi olma özelliğine sahip Mersin Serbest Bölgesi, 2017 yılında 2.9 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleştirirken, yaklaşık 9 bin kişiye istihdam sağlayarak kentin adeta üretim ve istihdam üssü oldu. Bölgenin kuruluşundan bugüne kadar toplam ticaret hacmi ise 59 milyar doları geçti. MESBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum, "2018 yılında hedefimiz ticaret hacmimizi 3 milyar doların üzerine çıkarmak" dedi.

2,9 MİLYAR DOLAR
2016 yılında 2,8 milyar dolar olan ticaret hacmini 2017 yılında 2.9 milyar dolara çıkan Mersin Serbest Bölgesi, ekonomik gelirin yanında istihdam konusunda da ülkeye büyük bir kazanç sağlıyor. Bölgenin 2017 yılında gerçekleşen faaliyetleri ve 2018 hedeflerini açıklayan Mersin Serbest Bölge İşleticisi A.Ş. (MESBAŞ) Genel Müdürü Edvar Mum, "Mersin Serbest Bölgesi 2017 yılında özellikle üretim alanlarında, çelik boru üretimi, medikal, gıda ürünlerinin üretimi ve hazır giyim üretimleri dahil olmak üzere yapılan ürünlerin tamamını yurt dışına ihraç ederek önemli bir başarıya imza atmıştır" diye konuştu. Serbest bölgede mevcut yatırım alanlarının tamamının dolu olduğunun altını çizen Mum, "Yeni yatırım alanlarının oluşturulması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Doğusundaki 334 dönümlük alanın da serbest bölgeye katılması mümkün olursa mevcut ticaret hacmine ilave olarak 1 milyar dolarlık bir ticaret hacmi ve artı 2 bin kişilik bir ilave istihdam söz konusu olacaktır" dedi.

473 RUHSATLI FİRMA FAALİYETTE
2018 yılında üretim ve ihracatın artırılmasına yönelik çalışmalara hız vereceklerini kaydeden Edvar Mum, "2018 yılında 3 milyar dolar seviyesini aşacak şekilde bir hedefimiz var. Serbest bölgede 145'i yabancı, 473 ruhsatlı firma faaliyet gösteriyor. Bu firmalar bünyesinde dolaylı istihdamla birlikte 9 bini aşkın elaman çalışmaktadır. Bundan sonraki süreç içerisinde istihdamı artırmaya gayret göstereceğiz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN