Adana Türkiye’nin şampiyonu olacak

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, yeni uzlaştırmacı kadrosuyla daha çok uzlaştırma yapıp Türkiye genelinde birinci olmayı hedeflediklerini söyledi

Adana Türkiye’nin şampiyonu olacak

CEZA adalet sisteminde alternatif çözümlerden biri olan ve fail ile mağdur arasındaki anlaşmazlıkların tarafsız uzlaştırmacı marifetiyle çözümünü sağlayan uzlaştırma kapsamında Adana'da düzenlenen eğitimlere 800 kişi katıldı. Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan uzlaştırmacı eğitimini başarıyla tamamlayan uzlaştırmacı adayları, törenle sertifikalarını aldı. Adaylar, 11 Mart'ta yapılacak uzlaştırmacı sınavına başvurma hakkı kazandı. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan uzlaştırmada hedeflerinin Türkiye birincisi olmayı istediklerini söyledi.

ZORUNLU EĞİTİM
Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından uzlaştırmacılara zorunlu eğitim getirildi. Mağdurların haklarının korunmasını, suç faillerini de topluma kazandırılmalarını sağlayan uzlaştırma müessesenin 2018 yılında kurumsal bir hal alması amacıyla düzenlenen program çerçevesinde Adana'da, hukuk fakültesi ile hukuk eğitimi görmüş fakültelerden mezun yaklaşık 800 kişi uzlaştırmacı olabilmek başvuru yaptı.

"UZLAŞTIRMA YAYGINLAŞACAK"
Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, uzlaştırmanın, tarafların memnuniyetini en üst düzeye çekme ve toplumsal barışa katkı sağlama açısından ceza adaletine yeni bir bakış açısı getirdiğini söyledi. Uzlaşmanın kurumsal bir hale geleceğini kaydeden Yeldan, "Özellikle mağdur tarafın yargılama sürecinde korunması, desteklenmesi ve gördüğü zararları giderilmesini amaçlayan uzlaştırma kurumunun Adana'da yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi için çalışıyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN