Ayten yaşasaydı takdir getirirdi

Burdur’da yılbaşı akşamı erkek arkadaşı tarafından öldürülen Mersinli Ayten Keklik’in annesi Huriye Keklik, “Kızım yaşasaydı alacağı takdirnameyle bizi mutlu ederdi” dedi

Ayten yaşasaydı takdir getirirdi

Burdur'un Ağlasun ilçesinde yılbaşı akşamı erkek arkadaşı Furkan Kaya tarafından hem bıçaklanıp hem de yastıkla boğularak öldürülen Mersinli lise son sınıf öğrencisi Ayten Keklik'in (17) ailesi, evlerine ateş düştüğünü söyledi. Kızının hayatı boyunca hem iyi bir evlat hem iyi bir insan hem de iyi bir öğrenci olduğunu belirten anne Huriye Keklik, "Dün herkes karnesini alarak ailesinin yanına gitti. Benim gözüm yine yollarda, Ayten'im yine takdir belgesini alıp bana doğru koşar mı diye bekledim" dedi. Toroslar ilçesine bağlı Akbelen Mahallesi'nde yaşayan Ayten Keklik'in ailesi, ilk göz ağrısı kızlarını bir türlü unutamıyor. Anne Huriye Keklik ve baba Erdinç Keklik, yaşadıkları acıyı SABAH Güney'e anlattı. Kızının yaşam dolu ve başarılı bir insan olduğunu anlatan anne Huriye Keklik, okula başladığı günden lise son sınıf öğrencisi olana kadar kızının sürekli, takdir, teşekkür ve onur belgeleri aldığını belirterek, "Yaşasaydı yine takdir belgesiyle eve gelip bizi sevindirecekti" diye konuştu.

TRABZON'DA OKUYACAKTI
Ayten'in hemşire olmak istediğini anlatan anne Huriye Keklik şunları söyledi: "Şehir Hastanesi'nde staj yapıyordu ve herkes ondan memnundu. Neyi isterse onun için çok çalışıp yapardı. Okulu bitirebilseydi Trabzon'a Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne gidecekti. Sırf onun için stajdan aldığı parayı dershanesine yatırıyordu bize yük olmamak için. Şimdi dayanılması çok zor bir acıyla karşı karşıyayız. Kızım artık gitti, başka Ayten'ler gitmesin. Ben susmayacağım, ayakta durağım bu caninin hak ettiği cezayı alabilmesi için elimden geleni yapacağım. Gerekli cezayı alsın ki bunun gibi insanlar da ibret alsın."

"EVİMİZİ AÇMIŞTIK"
Ayten'in katil zanlısı Furkan Kaya ile 3 yıllık bir arkadaşlıkları olduğunu söyleyen baba Erdinç Keklik ise, "Kızım bu çocukla tanıştığında bize söyledi. Biz de olgunlukla karşıladık, 'Gençsiniz, olur' dedik. Çocuk evimize geldi, tanıştık, ona soframızı açtık. Karşılığı bu mu olacaktı? Bir anlaşmazlık varsa ayrılırsın, öldürmek nedir? Kimin haddine? Ben adalete güveniyorum. Bizim evimize ateş düştü o caninin de yüreğine ateş düşsün. Başka canlar yanmasın istiyorum. Biz gül gibi yetiştirelim yavrularımızı, caniler alsın" dediler.

BİZE ULAŞIN