Bol acılı ciğer dürüm ağlattı

Hatay’da düzenlenen “Acılı ciğer dürüm” yarışmasında kadınlar ve erkekler kıyasıya yarıştı. Acılı dürümleri gözyaşları eşliğinde yiyenlerden birinci olanlara altın ödülü verildi

Bol acılı ciğer dürüm ağlattı

UNESCO tarafından "Gastronomi Şehri" ilan edilen Hatay'da bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen 'Geleneksel acılı ciğer yarışması' renkli görüntülere sahne oldu. 8 kadın, 11 erkek olmak üzere toplam 19 yarışmacının ter döktüğü yarışmada birinciler altınla ödüllendirildi. Antakya'da 29 yıldır ciğercilik yapan Savaş Yasinoğlu tarafından düzenlenen 'geleneksel acılı ciğer yarışmasına' katılan yarışmacılar, Samandağ acı biberinin kullanıldığı dürümleri yerken gözyaşlarına engel olamadı.

AĞLATAN ACI DÜRÜM
Acısıyla ünlü Hatay'ın Samandağ İlçesi süs biberinin karıştırıldığı özel sosların kullanıldığı, acısı dışına vuran ciğer dürümler, yarışmacılara ikram edildi. En kısa sürede acılı ciğer dürümü bitirenlerin dereceye girdiği yarışmada, özellikle kadın yarışmacılar yedikleri acı nedeniyle gözyaşlarına engel olamadı. Acılı ciğer dürümünü 2 dakika 48 saniyede bitiren son 2 yarışmanın şampiyonu Semra Süral yine şampiyonluk ipini göğüsledi. İkinciliği Selda Nur kazanırken üçüncü ise Ayşe Duran oldu. Kadın yarışmacılardan Selda Nur, "İlk kez katılıyorum. Acıyı severim ama bu dürüm beni zorladı" dedi. Erkeklerde ise acılı dürümü 1 dakika 49 saniyede bitiren Selahattin Gülçiçek şampiyon oldu. Acılı dürümün boğazından yağ gibi aktığını söyleyen Gülçiçek, "Acıyı çok seviyorum. Bu yarışmada hazırlanan dürümü yerken de hiç zorlanmadım. Bu konuda başka yarışmalar olursa onlara da katılacağım" dedi. Erkeklerde ikinciliği Hasan Tezel, üçüncülüğü ise Sezer Bulgurcu kazandı.

BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ
29 yıllık ciğerci Savaş Yasinoğlu ise yarışma sayesinde ciğerin birleştirici gücünün ortaya çıktığını kaydederek, "Yarışmayı bay ve bayan kategorisinde düzenledik. Birincilere çeyrek altın, ikincilere 100 lira, üçüncülere ise 75 liralık hediye çeki verdik. Yarışmanın en büyük amacı yıl boyunca yanımıza gelen bütün müşterilerimizin birbirleriyle tanışıp kaynaşmalarına yardımcı oluyoruz. Bu sayede ciğerin birleştirici gücü devreye giriyor. Ciğer B6, B12 ve demir içerdiğini biliyoruz " dedi.

BİZE ULAŞIN