Çingene Kızı’na ziyaretçi akını

Zeugma Mozaik Müzesi’ni geçen sene ziyaret eden turist sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 55 artarak 168 bin 740’a ulaştı

Çingene Kızı’na ziyaretçi akını
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne sahip, alanında dünyanın en büyüğü olan Zeugma Mozaik Müzesi'ni geçen sene ziyaret eden turist sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 55 artarak 168 bin 740'a ulaştı. Yaklaşık 7 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda kurulan Zeugma Mozaik Müzesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

ARTIŞ GÖSTERDİ
Müzede, Çingene kızı mozaiği ile Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor. Zeugma Antik Kenti'nde bulunduğu günden itibaren Gaziantep'in simgesi haline gelen Çingene kızı, mozaik müzesinin ziyaretçi artışında en önemli faktör olarak gösteriliyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, Zeugma Mozaik Müzesi'nin dünyanın en büyük mozaik müzesi olduğunu belirterek nadide eserlerin bulunduğu müzenin Gaziantep'in adeta göz bebeği olduğunu aktardı. Öztürk, müzenin kentin en fazla turisti ağırlayan merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek "Gaziantep'in turizmi açısından da çok önemli bir gelişme olarak görüyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN