Erhan ÖZMEN: Gaziantep’in kalbi Almanya’da attı

12-15 Ocak tarihlerinde Gaziantep Almanya'ya adeta çıkarma yaptı.
Dünyanın en fazla makine halısı üreten ve tüm dünyaya satan halının merkezi Gaziantep, her yıl olduğu gibi bu yıl da "Domotex Honnover Halı Fuarı"nda varlığını hissettirdi.
Parça makine halısında dünyadaki tek söz sahibi diyebileceğimiz, dünya halı modasını belirleyen kentimiz 2017 yılında 1,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiş. Gaziantep toplam ihracatının neredeyse yüzde 23'ü.
Dünya halı ihracatının yüzde 30'undan fazlasını gerçekleştiriyoruz. Bu makine halısı ihracatı yapan tüm ülkelerden daha fazla ihracat demek.
Aşağıdaki tablo TradeMap verilerine göre düzenlenmiştir. Sitede henüz 2017 rakamları olmadığı için tablo 2016 rakamlarına göre düzenlendi. Gördüğünüz gibi Gaziantep tek başına dünyada sektöre de Domotex Honnover fuarına da yön veriyor.Dünya Gazetesi Gaziantep Temsilcisi Güneş Doğdu Soylu yazdığı bir köşe yazısı ile geçtiğimiz hafta Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Ödül Törenin de ödül aldı.
Güneş hanım "Gaziantepli firmalar Türkiye'ye moral vermeye devam ediyor" başlıklı köşesinde Gaziantepli firmaların başarılarını, çalışkanlıklarını, azimlerini anlatıyor ve yazısını "Gazianteplilerin yaptıklarıyla hep ülkemize moral verdiği ve bunu bu yıl da yine başardıkları. Darısı önümüzdeki yıllara diyerek, Gaziantep örneğinin ülkemizde çoğalmasını temenni ediyorum" diyerek tamamlıyor.
Evet, hepimizin temennisi Gaziantep gibi kentlerin çoğalması. Gaziantep'in halı da olduğu gibi başka sektörlerde de liderliğe yükselmesi.
BİZE ULAŞIN