Kimse okulundan geri kalmayacak

Adana’da ailelerinin maddi sıkıntıları nedeniyle eğitimlerine devam edemeyen iki öğrenci, “Çocuklar Okula Gitsin Diye” projesi kapsamında okula gitme imkânına kavuştu

Kimse okulundan geri kalmayacak
Adana'da ailelerinin maddi sıkıntıları nedeniyle eğitimlerini sürdüremeyen iki öğrencinin, ağabeylerine iş bulunarak okula devam etmeleri sağlandı. Adana Valiliği öncülüğünde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan "Çocuklar Okula Gitsin Diye" projesi kapsamındaki saha çalışmasında, lise 1. sınıf öğrencisi Alican Uslu ile ortaokul 4. sınıf öğrencisi Telfa Öztürk'ün imkansızlıklar nedeniyle eğitim öğretimlerine devam edemediği tespit edildi. 71 gündür okluna gidemeyen Telfa Öztürk'ün işsiz ağabeyi için bir tekstil fabrikasında, okulundan 21 gündür ayrı kalan Alican'ın ağabeyine de kargo firmasında iş bulundu. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, eşi Beyhan Demirtaş ve yeniden okula devamı sağlanan öğrencileri ve ailelerini evlerinde ziyaret etti. Gülpınar Mahallesi'nde Alican Uslu'nun ailesiyle görüşen Demirtaş, yürütülen projeyle bir taraftan çocukların okula gitmesini sağlarken, ailesindeki bir kişiye iş bulduklarını söyledi.

AİLEDEN BİR KİŞİ İŞ SAHİBİ
Amaçlarının çocukların eğitimlerine devamını sağlamak olduğunu anlatan Demirtaş, "Hangi sebeple olursa olsun hele maddi sebeplerden dolayı çocuklarımız okullarına gidemiyorlarsa bunların okula devam etmesi için ailelerle görüşüyoruz. Aile iş sahibi değilse mutlaka iş sahibi yapıyoruz" diye konuştu. Projeyle ilgili devamsızlık yapan öğrencilerle ilgili tarama ve saha araştırma çalışmalarının devam ettiğini belirten Demirtaş, şu ana kadar 6 öğrencinin okula yeniden kazandırıldığını kaydetti.

DEVAMSIZLIK BİTİYOR: Vali Demirtaş daha sonra Telfa Öztürk'ü de evinde ziyaret etti. Öztürk, okula gidemediği için çok üzüldüğünü, bundan sonra her şeyin daha iyi olacağına inandığını ifade etti. Ağabey İzzettin Öztürk de hem iş sahibi olduğunu hem de kardeşinin eğitimine devam edeceğini belirterek, bundan sonra kardeşini kendisinin okutacağını kaydetti. Adana Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ahmet Altunbaş da şu ana kadar 200 civarında devamsızlık yapan öğrenci tespit ettiklerini aktardı.
BİZE ULAŞIN