Ercan ATALAY: Adana Demirspor’da transfer çıkmazı

?Her yazımızda yazıyorum ve yazmaya devam edeceğim. ADS kurumsallaşmadığı ve şeffaflık olmadığı müddetçe bu çıkmazdan kurtulamaz.

Milyonların gönlünde taht kuran Adana Demirspor (ADS) ekonomik çıkmazda. Liglerde en fazla taraftar kitlesine sahip, Süper Lig dahil en fazla ilgi çeken takımlardan olan ADS neden bu durumda. Bu durumu araştırmak, bu tablayu incelemek lazım.
Her sezon başı yeni bir başkan, yeni yönetim ve şampiyonluk şarkıları ile başlayan lig hikayesi, lig sonu ise hayal kırıklığı ile sona eriyor. Her sezon farklı bir yönetim, her yönetim sezon içerisinde iki üç antrenör değişikliği, her sezon onlarca futbolcu transferi ve tekrar başa dönen bir döngü ile sona eriyor. Bu işte bir yanlışlık bir problem var. Her yıl harcanan bütçelere emeklere beklentilere yazık değil mi.
Yılların ADS' nin transfer tahtası kapalı, bu durum dahi Adanamıza yakışmayan bir tablodur. Evet her sezon harcanan paraya baksan süper ligde şampiyonluğa oynar sanırsın.
Her gelen yönetim harcamalarını nereye neden yaptığını açıklamalı, sezon önce vaad ettiği parayı istememelidir. Sürdürülebilir bir finans kaynağı, döngüsü yaratmalıdır.
Hangi hoca neden kaça alındı, hangi futbolcu neden satıldı yada bırakıldı açıklanabilmelidir. En önemlisi performansa göre ücretlendirme yapılmalıdır.
Bir Başakşehir örneği yaşıyoruz. Şirketleşmeden, tesisleşmeden ve işin uzmanı insanları başa getirmeden, kurumsallaşmadan bu durumları yaşamaya devam edeceğiz.
ADS için valisinden büyükşehir belediye başkanına, iş adamından gençlik spor il müdürüne, yöneticisinden basınına herkes şapkasını önüne koyup nerede yanlış yaptığını iyi düşünmeli, artık bu kötü döngüye bir son vermelidir.
BİZE ULAŞIN