Traktör koltuğu kadınlara emanet

Traktör bakım, onarım ve kullanım eğitimi alan Adanalı kadınlar, gerektiğinde direksiyon başına geçip traktörü kullanacak, gerektiğinde onarımını bile yapacak

Traktör koltuğu kadınlara emanet
Adanalı kadınlar bu kez traktörlere el attı. Kadınlara yönelik düzenlenen "Traktör bakım, onarım ve kullanım eğitimi" kursu büyük ilgi gördü. Kursa katılan 23 Adanalı kadın ojeli elleriyle bir taraftan traktörü kullanıyor diğer taraftan da bakımını yapıyor. Eğitime, kimi çiftçi olan ailesine destek, kimi ise aile bütçesine katkı sağlamak için katılan kadınlara kurs bitiminde sertifika verilecek.

ÖNCE TEKNİK BİLGİ
Adana Zirai Üretim İşletmesi ve Tarımsal Yayım Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü (TAYEM) ile Yüreğir Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile açılan "Traktör bakım, onarım ve kullanım eğitim" kursuna katılan kadınlara eğitmenler tarafından ders veriliyor. Sınıflarda verilen teknik bilgilerin ardından kursiyerlere traktörlerin yanında uygulamalı olarak eğitim veriliyor.

ARTIK KENDİ YAPACAK
Çiftçilik yapan ailesine yardımcı olmak için kursa katıldığını belirten Ayşenur Hükümdar, "Traktör bakım onarım kursunu duyunca hemen kayıt yaptırdım. Burada öğrendiğim teknik bilgileri tarlamızda hayata geçireceğim. Tarlada kullandığımız traktör arıza yaptığı zaman usta çağırıyorduk. Ama burada traktör sürmesinden bakımına ve tamiratına kadar her şeyi öğreniyoruz" diye konuştu. 184 saat olan kursun mart ayında sona ereceğini belirten yetkililer, "Kursumuzu başarıyla tamamlayan kursiyerlerimize sertifika vereceğiz. Kursiyerlerimiz tarım işletmelerinde, traktör imalatçılarında ve traktör bakım ve onarım servislerinde istihdam imkanı bulabilecekler. En önemlisi ise kursiyerlerimiz iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına istisnasız uyan kişiler olarak yetişmiş olacaklar" dedi.
BİZE ULAŞIN