Futboldan atletizme giden başarı öyküsü

Gaziantep’te futbol oynarken keşfedip atletizme yönlendirilen 14 yaşındaki Alican Polat, bin metre ve yüksek atlamada 3 Türkiye şampiyonluğu elde etti

Futboldan atletizme giden başarı öyküsü
Gaziantep'te 3 yıl önce futbol oynarken antrenörünün yeteneğini fark edip atletizme yönlendirdiği 14 yaşındaki Alican Polat, bin metre ve yüksek atlamada 3 Türkiye şampiyonluğu kazandı. Alican Polat, elde ettiği başarı da en büyük payın antrenörü Aynur Erdoğan'a ait olduğunu belirterek, "Futbol oynuyordum. Ancak antrenörüm atletizmde daha başarılı olacağımı söyledi. Ben de onu dinledim. Şimdi üç kez Türkiye şampiyonluğunu elde ettim" dedi.

BÜTÜN BRANŞLARI SEVİYOR
Spor yaymayı çok sevdiğini ve adeta yaşam biçimi haline getirdiğini söyleyen Alican şöyle dedi: "Atletizmle tanışmam üç yıl önce oldu. Futbol oynarken uzun atlama ve üç adım dallarına yöneldim. Durmadan çalıştım. Atletizmin bütün branşlarını seviyorum. Atletizmde bin metrede bir, yüksek atlamada ise 2 Türkiye birinciliğim var. Üç adım atlamada ise bölge ikincisiyim. Uzun atlamada Türkiye 6'ncılığı, çoklu branşlarda ise Türkiye üçüncülüğü elde ettim."

HEDEFİNİ ÇOK BÜYÜTTÜ
Ailesinin her zaman kendisine büyük destek olduğunu vurgulayan Alican Polat, "Spor hiçbir şeye engel değil. Başarılı olmak için çok çalışıyorum. Daha da çalışacağım. Şu an için bir tercih yapamıyorum. İleride antrenörümün yönlendirmesiyle branşlardan birini tercih edebilirim. Ve bu branşta Avrupa, Olimpiyat ve dünya şampiyonlukları almak istiyorum" diye konuştu. Alican'ın çok yetenekli bir sporcu olduğuna dikkati çeken Antrenör Aynur Erdoğan, "Yaşı küçük olduğu için henüz tek bir branşa yönlendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. 5. sınıfta futbol oynarken keşfettim. Atletizmin içine çektik. İl, bölge ve Türkiye şampiyonalarında birçok derece elde etti. Atletizm ve yüksek atlamada Türkiye birincilikleri bulunuyor. Hareketli bir çocuktu. İlk başta beni çok zorlamıştı. Atletizmi aşılayana kadar çok zaman sarf ettik. Çok çabuk pes ediyordu. Annesi de destek oldu. Şu anda çok başarılı. Bütün branşları yaptırıyorum." şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN