Hasan Kalyoncu’da şimdi oyun zamanı

HKÜ öğrencileri Global Game Jam kapsamında oyun geliştirmeye başladı. Rektör Prof. Tamer Yılmaz, “Ülkemiz yılda 300 milyon dolarlık oyun ihraç ediyor, bunu artırmalıyız” diye konuştu

Hasan Kalyoncu’da şimdi oyun zamanı
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, öğrencilerini yenilikçiliğe ve farklı üretimlere teşvik etmek amacıyla yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Yılmaz, tüm dünyada aynı anda başlayan ve katılımcıların 48 saat uyumadan devam edeceği "Global Game Jam" adlı etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin oyun pazarına katkı amacıyla çalışmalar yapılacağını açıkladı.

7 BİNDEN FAZLA OYUN
10 yıldır düzenlenen etkinlik kapsamında geçen yıl, 7 binin üzerinde oyun geliştirildiğini, İstanbul ve Ankara'dan sonra en büyük çalışma grubunun kendi üniversitelerinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tamer Yılmaz, etkinliğin başlangıcında katılımcıların oyun sektörü hakkında bilgilendirildiğini, ülkemizde oyun sektörünün gelişmesi için bu tür organizasyonlara önem verdiklerini belirtti. Oyun sektörünün küçümsenecek bir alan olmadığına dikkat çeken Yılmaz, "Büyükten küçüğü bilgisayar veya telefon kullanan herkes oyun oynuyor. Ülkemizde son yıllarda ciddi gelişmeler var. yıllık 300 milyon dolar civarında oyun ihraç ediliyor. Bunu daha çok arttırmak için üniversite olarak üzerimize düşeni yapacağız. Çok iyi hocalarımız var, teknoloji ve fikir geliştirme kulüplerimiz var. Silikon Vadisi'nde bile büromuz var. Öğrencilerimizin bundan yararlanmasını istiyoruz" dedi.

GENÇLER İLGİ GÖSTERİYOR
HKÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler ise, dünya ile aynı anda başladıkları etkinlikte çeşitli oyuncuların geliştirileceğini belirterek "Ülkemizde genç girişimcilerin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği oyun geliştirme ile sektörün önemli yazılım uzmanları bu işe kafa yorarak farklı segmentlerde oyunlar geliştirme üzerinde çalışacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN