Mersin lojistik merkez olacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Mersin’in lojistik bir merkez haline geleceğini belirterek, “Demiryolu projelerimizle Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayacağız” dedi

Mersin lojistik merkez olacak
Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Mersin'de düzenlenen 'Kıtalararası Lojistik Üssü Türkiye' konulu toplantıya katıldı. Bakan Elvan, teması lojistik olan bu toplantının Mersin'de düzenlenmesinin son derece anlamlı ve önemli olduğunu söyledi. Toplantıya Bakan Elvan'ın yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, iş adamları katıldı. Bakan Elvan, lojistiğin Türkiye'de en önemli ve geleceği parlak olan sektörlerin başında geldiğini vurguladı.

MALİYETLER AZALTILMALI
Türkiye'de lojistik maliyetlerinin azaltılması gerektiğinin altını çizen Bakan Elvan, lojistiği ulaştırmadan ayırmanın mümkün olmadığını söyledi. Bakan Elvan, "Ulaştırma yatırımlarında temel bazı önceliklerimiz var. Bunlardan birisi kuzeygüney, doğu-batı koridorunun bir an önce tamamlanması. Bu noktada çok yoğun çalışmalar yürütülüyor. İnşallah önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde bu koridorlarda yapılan karayollarını alt yapısı itibariyle tamamlayacağız" dedi.

DEMİRYOLU YAPIMI
Mersin'in Türkiye'nin en önemli lojistik merkezlerinden biri haline geleceğini belirten Elvan, özellikle de ulaşım alt yapısının daha da güçlendirilmesiyle sağlanacağını kaydetti. Mersin'de ulaşım adına önemli projeleri gerçekleştireceklerini kaydeden Elvan, "Mersin'i bizim doğu-batı koridorumuza demiryolu hattıyla bağlama noktasında yoğun çaba sarf ediyoruz. Konya-Karaman yüksek hızlı tren hattı önümüzdeki günlerde açılacak. Karaman- Ulukışla arasındaki demiryolu yapımları devam ediyor. Bu hattı ayrıca Mersin'e bağlayacağız. Mersin'den çıkan bir hızlı tren Karaman-Konya-Ankara ve oradan İstanbul'a ulaşabilecek. Başka bir yolda Mersin'den çıkan tren Karaman, Konya oradan Afyon ve oradan da İzmir'e ulaşabilecek. Yani Türkiye'nin her yerine ulaşacağız" şeklinde konuştu.

DEMİRYOLUYLA BAĞLANACAK
Mersini kuzeye bağlayan bir demiryolu hattını da yatırım programına aldıklarını kaydeden Elvan, "Yani Mersin limanını Samsun Limanına kadar bağlayacak olan bir hattın ilk adımı olan Aksaray-Ulukışla hızlı tren demiryolu hattının yapımını yatırım programına aldık. Dolayısıyla hem doğu-batı ekseninde hem de kuzeygüney ekseninde hızlı tren demiryolu hatlarımızı oluşturmuş olacağız" diye konuştu. Konuşmaların ardından MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Bakan Elvan'a hediye verdi. Elvan'da toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere hediye verdi.
BİZE ULAŞIN