Hayalindeki yatı dükkanında yaptı

Mersinli Selçuk Sakin gençlik yıllarında hayalini kurduğu yata sahip olmak için kolları sıvadı. Kendi çabasıyla yapmaya başladığı yatı 2019 yılının sonuna kadar tamamlayacak

Hayalindeki yatı dükkanında yaptı
Mersin'de Sanayi Sitesi'nde makine imalatı yaparak ailesinin geçimini sağlayan 49 yaşındaki Selçuk Sakin, askerliğini gemici olarak yaptı. O tarihlerde bir yat sahibi olmayı düşledi durdu. Bugüne kadar yeterli parası olmadığı için hayalini kurduğu yata sahip olamayan Selçuk Sakin, sonunda istediği yatı yapmaya karar verdi. İki yıl önce imalatına başladığı yatı 2019 yılının sonuna doğru tamamlamayı planlayan Selçuk Sakin, "Adını Esenay koyacağım. Bana 150 bin liraya mal olacak" dedi.

AİLESİYLE GEZMEYE GİDECEK
Sanayi Sitesi'nde 28 yıldan beri imalat işleri ile uğraşan Selçuk Sakin, 30 yıl önce hayalini kurduğu yata sahip olmak için çalışmalara başladı. Kendi elleriyle yapacağı yatın projesini çizen Selçuk usta, gerekli malzeme ve parçaları dükkanında imal etmeye başladı. İşyerinin damına kurduğu tezgâhta yatı yapmaya başlayan Selçuk usta yatın dış kısmını tamamladı. İşten arta kalan zamanlarında yatı ile uğraşan Selçuk usta, "Yat tamamlandığında ailemle birlikte gezmeye çıkacağım" diye konuştu.

BİR MUTFAK VE İKİ KAMARA
Yat inşaatına başlamadan önce gerekli belgelere sahip olduğunu da söyleyen Selçuk Sakin, "Kendi yatımı yapmaya 2 yıl önce başladım. Baş pervanesinden ırgatına varana kadar bütün malzemelerini ben ürettim. Dışardan herhangi bir parça almadım. Şuan motor ve iç dizayn aşamasında en son da boya yapılacak. Sonra kullanıma hazır olacak" ifadelerini kullandı. Selçuk usta, piyasa değeri 600-700 bin lira olan yatını 150 bin liraya mal edeceğini belirterek, 12 kişilik bir ailenin rahatlıkla kalacağını, içerisinde bir mutfak ve iki odasının bulunacağını söyledi.

Yatın boyu, 11,5 metre, eni 3,20 metre, yerden yüksekliği 4.20 metre. Sac malzemesi kullanılarak yapıldı. Toplam ağırlığı 8 ton. Yatta, denize dayanıklı marin motor kullanılacak. Denizde sallanmaması amacıyla altına dalga kıran sistem yerleştirildi ve karın bölgesi daha yüksek yapıldı. Yatın elektrik ihtiyacını jeneratör sağlayacak. Çamaşır makinesi, buzdolabı televizyon, lavabo gibi malzemeler bulunacak.
BİZE ULAŞIN