Türkiye’nin en büyük arıtması

Kahramanmaraş’ta yapımı biten atıksu arıtma tesisinde inceleme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç, “Temiz çevre hedefimiz” dedi

Türkiye’nin en büyük arıtması
K.Maraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, yapımı tamamlanan atıksu arıtma tesisinde incelemelerde bulundu. Atıksu arıtma tesisinde en son teknolojinin kullanıldığını söyleyen Başkan Erkoç, "Kahramanmaraş'ımız için en önemli problemlerinden bir tanesi atık sulardı. Özellikle şehrin evsel atıkları Aksu Nehri'ne, Sır Barajı'na dökülmekte idi. Bu suların arıtılması bizim görevimizdi. Büyükşehir Belediyesi olarak kolları sıvadık ve atıksu artıma tesisimizi bitirdik" dedi.

YÜZDE 91'İ HİBE
Türkiye'nin en büyük arıtma tesisini yaptıklarını ifade eden Başkan Fatih Erkoç, "En son teknolojinin kullanıldığı tesisi 100 milyon liraya mal ettik. Buranın yüzde 91'i hibe. Belediyemizin katkısı sadece yüzde 9 civarında. Hem bu projeyi yapmak, hem de hibeden faydalanmak çok önemliydi. Evsel atıklar, deterjan, tuzruhu gibi öldürücü etkiye sahip atıklar Sır Barajına dökülüyor, buradaki canlılar yok oluyordu. Bu tesisi 1,5 yıl gibi bir sürede bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

ATIK SORUNU
Arıtma tesisinde toplanan suların çok şeffaf bir şekilde temizlenerek doğaya zarar vermeyecek bir hale geldiğini vurgulayan Başkan Erkoç, "Biz Afşin, Türkoğlu ve Pazarcık'ta da arıtma tesisi yaptık. Elbistan başta olmak üzere diğer ilçelerimizde de bu arıtma tesislerini bitireceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN