Cerablus ve El Bab’da hayat normale döndü

Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtıyla özgürleştirdiği Ceraslus ve El Bab bölgesinde hayat normale döndü. Tüm kurumlarıyla sahada olan devlet yaşam standartları yükselten çalışma yapıyor

Cerablus ve El Bab’da hayat normale döndü
Tüm dünyanın gözü Afrin operasyonuna çevrilmişken, Türkiye'nin geçen yıl düzenlediği operasyonla özgürleştirdiği Cerablus bölgesine destek yağıyor. İnsan yaşamının en iyi şekilde sürdürülebilmesi için devlet imkanlarıyla yönetimin şekillendirildiği Cerablus, El Bab ve Azez bölgelerinde yaşamın normalleştirilmesi için kurumlar oluşturuluyor. Bölgede Tarım Bakanlığının kurduğu büroyla Suriyeli çiftçilere aşı, gübre ve yem desteği sağlanarak tarımsal üretim teşvik ediliyor.

ÜRETİM KALİTESİ ARTIYOR
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gaziantep İl Müdürü Mehmet Karayılan, "Bölgeye kurduğumuz hizmet binasında ziraat mühendisi, veteriner, teknisyenlerden oluşan 21 kişilik ekibimiz düzenli olarak görev yapıyor. 3 ilçede bugüne kadar hizmet binası, tarım ilacı, yem, gübre, aşı, fide ve yarka için toplam 2 milyon 144 bin liralık yatırım yapıldı" dedi. Karayılan, "Cerablus ve Azez'de 221 bin keçi ve koyun, 17 bin büyükbaş hayvan, 116 bin 760 kümes hayvanı ve 600 arı kovanı bulunuyor. Cerablus'ta 140 bin dekar alan meyvelik ve 406 bin dekarlık da tarım arazisi var. El Bab'da ise 321 bin dekarlık tarım arazisi bulunuyor. Burada üretimin kalitesini arttırmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

FAZLA ÜRÜNÜ SATIN ALIYORUZ
Bölgede oluşturulan meclislere bağlı olarak çalışan devlet memurlarının yanı sıra kendi teşkilatlarının da mühendis, veteriner, teknisyen ve yardımcı personel ile faaliyet gösterdiğini kaydeden Karayılan, "Tarımsal ve hayvansal üretim faaliyetlerinin normale döndürülmesi ve bilinçli üretim yapılması için sürekli sahadayız. Aşı, gübre ve sebze fidesi desteğinin yanı sıra bölgedeki üreticilerin üretim fazlası ürünlerini de satın alıyoruz" şeklinde konuştu. Mehmet Karayılan, "Savaş ortamı nedeniyle büyük eksiklikler var. Yaptığımız tespit çalışmalarından sonra devletimizin imkanlarıyla bölgedeki çiftçiler pulluktan mibzer ve traktöre varana kadar çeşitli alet ve edevatları da çiftçilere dağıtacağız" dedi.

?GIDA DENETİMLERİ
Şehir merkezlerinde gıda denetimine de ağırlık verdiklerini kaydeden Karayılan, "Cerablus'ta 104 işletmede et, süt ve tavuk ürünleri satışı, 14 işletmede de unlu mamuller ve tatlı satışı yapılıyor. Halkın gıda güvenliği için bu işletmeleri düzenli olarak denetliyoruz. Bölgedeki denetimlerin yanında görev yapan asker ve sivil memurlarımızın yemeklerini de düzenli olarak analiz ediyor, yemekhaneleri denetliyoruz. Yine şehir merkezleri ve kamp ve okullarda ilaçlamalar da yapıyoruz " diye konuştu.
BİZE ULAŞIN