Adana’ya milyar dolarlık doping

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yumurtalık’ta yapılacağını açıkladığı 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı Adana’yı heyecanlandırdı. Tesisin 30 ayda faaliyete geçeceği bildirildi

Adana’ya milyar dolarlık doping
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cezayir ile 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı anlaşması imzaladıklarını açıklamasının ardından gözler Adana'ya çevrildi. Yılda 450 bin ton polipropilen üretecek olan tesisin faaliyete geçmesiyle cari açık noktasında ciddi bir sıkıntı aşılmış olacak, dışa bağımlılık yüzde 25 azalacak. Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde gerçekleşecek olan 1 milyar dolarlık yatırım, Cezayir'in milli enerji şirketi Sonatrach ile Türk firmalarından Rönesans ve Bayegan tarafından hayata geçirilecek. Vali Mahmut Demirtaş, yatırımın 30 ayda tamamlanacağını söyledi.

250 KİŞİYE İSTİHDAM
Afrika gezisinin ilk durağında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yatırım müjdesi vermesinin ardından Yumurtalık Serbest Bölgesi'nin bulunduğu Adana hareketlendi. İş dünyası, milyar dolarlık yatırımın kentte büyük bir sinerji yaratacağı görüşünde. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Hazine'ye ait yaklaşık 826 bin metrekarelik alanın yatırım için tahsis edildiğini belirterek, "Tüm süreçleri kapsayacak şekilde 30 ayda tamamlanmasını öngörüyoruz. Türkiye'nin yıllık 2 milyon tonu aşkın polipropilen ihtiyacının 450 bin tonu buradan karşılanacak. Petrokimya tesisinde 250 kişi istihdam edilecek" dedi.

ADANA CAZİBE MERKEZİ
Cezayir'le yapılan işbirliğinin Adana, Ceyhan, Yumurtalık için bir ilk adım olacağını kaydeden Vali Demirtaş şunları söyledi: Türkiye'de petrokimya ve enerji yatırımları için en doğru adres Yumurtalık bölgesi. Gerek serbest bölgesi, gerek limanının olması, gerekse Ortadoğu ve Avrupa'ya kolay ulaşım sağlanması sayesinde burası bir cazibe merkezi konumunda. Bunu Ceyhan OSB'ye olan ilgiden görebiliyoruz. İmar planı tamamlanan ve bakanlıktan onay bekleyen OSB'de yatırım yapmak için 140 firma müracaatını yaptı, kazma vurmayı bekliyor.

'BU YATIRIMLARIN DEVAMI DA GELMELİ'
Ömer Faruk Sakarya (Çukurova GİAD Başkanı):
Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği müjdeyi memnuniyetle karşıladık. Adana ve ülkemiz için çok önemli bir işbirliğine imza atılmıştır. Biz Çukurova Genç İşadamları Derneği olarak Adana'da Enerji İhtisas Bölgesi'nin önemine ve bu bölgede yapılacak yatırımların ülkemize sağlayacağı katma değere yıllardır dikkat çekiyorduk. Petrol türevi yüksek montanlı, katma değeri yüksek, dışa bağımlılıktan kurtaracak yüksek teknoloji ürünlerin üretileceği tesislerin yapımına yönelik yatırımlar da gerçekleşmelidir.


'CARİ AÇIĞI AZALTACAK'
Bekir Sütcü (Adana Hacı Sabancı OSB Yönetim Kurulu Başkanı):
Bu yatırımın üreteceği polipropilen hammaddesini Türkiye'de sadece PETKİM üretiyor. Bu üretim ülke ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'u kadardır. Ülkemiz, ihtiyacının geri kalan yüzde 90'ını yurtdışından ithal ediyor. Onun için yapılacak bu yatırım Türkiye'nin cari açığının bir kısmını karşılayacak. Hem Adana'mıza hem Türkiye'ye büyük fayda sağlayacaktır.

'EN GÜZEL HABER'
Burhan Kavak (MÜSİAD Adana Şubesi Başkanı):
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı açıklaması bölgenin son dönemde aldığı en güzel haber. Yatırımın iki önemli anlamı var. Birincisi dışa bağımlılığı yüzde 25 azaltmış olacağız. İkincisi bölgenin ilk petrokimya yatırımı olacak ki bu da diğer yatırımları, alt sektör ve ürünleri beraberinde getirecek.
BİZE ULAŞIN