Hatay’ın tek yeşil alanına göz dikti

Hatay’ın tek yeşil alanı Atatürk Parkı’na yapılması planlanan kültür merkezi STK’lara takıldı. CHP’li Başkan Lütfü Savaş, tepkiler üzerine geri adım attı

Hatay’ın tek yeşil alanına göz dikti
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki az sayıda yeşil alandan birine yapılması planlanan kültür merkezi projesi tepkilere neden oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, kültür merkezini yaptıracak hayırseverin isteği doğrultusunda Antakya Atatürk Parkı'nı adres göstermesi karşısında Hatay'daki sivil toplum örgütlerini ayağa kalktı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, her ne olursa olsun projenin Atatürk Parkı'ndan uzak tutulması gerektiğini söyledi.

KORUNMASI GEREKİR
Antakya TSO Başkanı Hikmet Çinçin'in başını çektiği sivil toplum örgütlerinden Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Diş Hekimleri Odası gibi birçok sivil toplum örgütü kültür merkezinin yeşil alana yapılmasına karşı çıkarak tepkilerini dile getirdiler. Her gün yüzlerce kişinin spor yaptığı Antakya'nın tek yeşil alanı Atatürk Parkı'nın yeşil alan olarak korunması gerekirken imara açılmasının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu belirten Çinçin şunları söyledi:

GİZLİLİK İÇİNDE YAPILIYOR
"Parkımızın yeşil alan olarak korunması, hatta parkın içerisindeki diğer gereksiz yapıların da yıkılarak park alanına dahil edilmesi herhalde bizim olduğu kadar kamuoyunun da beklentisidir. Bahsi edilen projelerle alakalı olarak Büyükşehir Belediyesi'ne iki kez yazılı bilgi talebi göndermemize rağmen cevap alamadık. Çalışmaların gizlilikle yürütülmesi tarafımıza ilginç gelmektedir."

ATATÜRK PARKI'NA OLMAZ
Hatay'da kültür merkezi yapılacak o kadar atıl alan varken, Antakya Atatürk Parkına yapılmasının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu belirten Çinçin, "Kültür Merkezi'nin yapılacağı alanda hiç ağaç yokmuş. Savunmaları bu. Kültür merkezi yapılırken tek ağaç bile kesilmeyecekmiş. Ama şunu başkana hatırlatmakta yarar var. Başkan 9 yıldır bu kentin belediye başkanı, ilk yılında oraya ağaç dikse dikilen o ağaçlar şimdi 9 yaşında olurdu. Hiçbir ağacın kesilmeyecek olması insanların nefes aldığı bir yeşil alanın gasp edilmesini haklı kılmıyor" dedi.

55 BİN METREKARE
Atatürk Parkı'nın 1920 yılında Fransızlar tarafından yapıldığını hatırlatan Çinçin, "İlk yapıldığında burası 70 bin metrekarelik bir alandı. Şu anda parkımız 55 bin metrekareye düşmüş durumda. Daha önce oraya otopark yapıldı. Şimdi de kültür merkezi yapılması planlanıyor. Evet, kültür merkezine ihtiyaç var. Dün otoparka vardı bugün kültür sarayına… Yarın onun yanına bir sinemaya, AVM'ye de ihtiyaç duyulabilir. Açıkçası biz Büyükşehir'den yeşilden uzakta büyük projeler bekliyoruz" diye konuştu.

GERİ ADIM ATTI
Gizlilik içerisinde yaptıracağı kültür merkezi projesinin açığa çıkmasının ardından tepkilerle karşılaşan CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sivil toplum kuruluşlarını toplayarak bilgilendirdi. Toplantıda da tepkilerini dile getiren ve projeden vazgeçilmesini isteyen STK'lar sert tepki gösterince Başkan Savaş geri adım atmak zorunda kaldı. Hayırseverle görüşmek ve projeyi yeniden gözden geçirmek için STK'lardan zaman isteyen Savaş, konunun referanduma taşınacağını açıkladı.

NE DEDİLER

KENTİN TEK YEŞİL ALANI İHTİYAÇ VAR
Mustafa Özçelik (İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı): "Atatürk Parkı kent merkezinde bulunan tek yeşil alan. Bizim bu alanı genişletmek gibi bir yaklaşım içerisinde olmamız gerekirken, tutup imara açarak insanların nefes aldığı bu alanı öldürüyoruz. İhtiyaç olup olmadığına bakılmaksızın bu alanda herhangi bir şeyin yapılması son derece yanlış. Buraya bir şey koymak yerine bazı binaları kaldırmak gibi bir vizyonla yaklaşılmalı."

İHTİYAÇ VAR AMA PARKTA DEĞİL
Nebil Seyfettin (Diş Hekimleri Odası Başkanı): Antakya'ya yapılacak olan her hizmetin siyasi parti gözetmeksizin yanında olacağız. Kentin bir konferans salonuna, kültür merkezine ihtiyacı var. Ama yeri Antakya Atatürk Parkı değildir. Biz doğru olanı yapmalıyız. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi'nin hep yanında olduk. Yanlıştan dönmek bir erdemdir. Başkan Savaş'ın yapılan bu eleştirilere kulak vereceğini umuyoruz."
BİZE ULAŞIN