Milyarlık yatırım Çukurova’yı uçurur

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Yumurtalık’ta kurulacak polipropilen tesisi Çukurovalı sanayicileri uçurur. Rekabet gücünü artırır, cari açık giderlerini azaltır” dedi

Milyarlık yatırım Çukurova’yı uçurur
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen 1 milyar dolarlık yatırım müjdesinin, Adana ile tüm Türkiye'yi mutlu ettiğini belirterek, "Cezayir ile Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde Polipropilen Kimya Tesisi kurulacak olması hepimizin arasında büyük heyecan ve sevinç yaratmıştır. Dileğimiz tesisin bir an önce tamamlanarak ülke ekonomisine katma değer sağlamasıdır" dedi.

YILLIK 450 BİN TON
Petrokimya tesisinin devreye girmesiyle dışa bağımlılığı yüzde 25 azaltacağını belirten Başkan Zeki Kıvanç, "Ağırlıklı olarak halı, ambalaj malzemeleri, çuval ve mobilyada kullanılan polipropilen ithalatı, 2 milyon ton seviyesinde gerçekleşiyor. Karşılığında 2 milyar dolar ödüyoruz. Yıllık 450 bin ton üretimin yapılacağı petrokimya tesisi, cari açığın azalmasına çok önemli katkı sağlayacak" diye konuştu. Türkiye'de polipropilende tek tedarikçi konumundaki Petkim'in ihtiyacın ancak yüzde 10'unu karşıladığını vurgulayan Kıvanç, şöyle dedi: Sanayicimizin yüzde 90 oranında ithalata mahkum olduğu polipropilen, Ortadoğu'dan 3 hafta, Avrupa'dan 1 ay, uzak ülkelerden ise 1-2 ayda temin edilebiliyor. Firmalarımız için ciddi zaman kaybı olduğu gibi, nakliye harcamaları da büyük boyutlara ulaşmaktadır."

REKABET GÜCÜ ARTACAK
Adana ve Gaziantep'te çuval üretiminde önemli firmalar bulunduğunun altını çizen Zeki Kıvanç, "Polipropilenin yoğun kullanıldığı üretim merkezinde kurulacak olan petrokimya tesisi nakliye avantajının yanında, hammadde temininde yaşanılan süre ve sıkıntıları da ortadan kaldıracak. Dolayısıyla maliyetleri aşağı çekerek üretimi ve ihracatı artıracak, uluslararası pazarlarda rekabet gücümüz yükselecek" dedi. "Adana'daki kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri olarak, yatırımın gerçekleşmesinde için her türlü desteği vereceğimizi ifade ediyorum" diyen Başkan Kıvanç, şöyle konuştu: "Müjdeyi veren Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bu yatırımın bölgede yakın gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan petrokimya yatırımları için bir başlangıç olmasını umut ediyorum. Bu yatırım bölgemizde kurulması planlanan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi için de önemli bir itici güç olacaktır."
BİZE ULAŞIN