Adana’da güvenli eğitim uygulaması

Adana Valiliği genelge yayımlayarak okul önüne öğrenci ya da velisi dışındakilerin beklemelerini yasaklayarak, bu kapsam dışında bekleyenlere para cezası uygulaması başlattı

Adana’da güvenli eğitim uygulaması
Adana Valiliği okul önlerinde öğrencilere ve öğretmenlere karşı şiddetin, uyuşturucu ile zararlı maddelerin satışının önüne geçmek, öğrencilerin daha güvenli eğitim görmelerini sağlamak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine harekete geçti. Adana Valiliği genelge yayımlayarak okul önüne öğrenci ya da velisi dışındakilerin beklemelerini yasaklayarak, bu kapsam dışında bekleyenlere, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu çerçevesinde emre aykırı davranmaktan 259 lira para cezası kesilmeye başlandı.

6 KİŞİYE CEZA KESİLDİ
Adana Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü de yayımlanan genelge kapsamında uygulama başlattı. Okul önlerinde yapılan uygulamada bulunan çocuklar tek tek polis tarafından kontrol edildi. Polis çocukların kimliklerini sorup öğrenci olup olmadıklarını ve üzerlerinde zararlı madde bulunup bulunmadığını kontrol etti. Yapılan kontrollerde okul önünde bekleyen 6 kişiye genelge gereği 259'ar liradan bin 554 lira para cezası kesildi. Kız öğrenciler okul önlerine gelen yabancı şahısların kendilerine laf atarak rahatsız ettiklerini, bu uygulama ile bu tür olayların önüne geçileceğini söyledi.

KÖPEĞE EL KONULDU
Bu arada uygulama sırasında okul önünde Alaska Kurdu cinsi bir köpekle gezen 14 yaşındaki M.C., köpeğin kimliğini ibraz edemedi. M.C.'nin 'kimliğim evde ben köpeğimi vermem' diyerek direndi. Bunun üzerine polis çocuk ile birlikte köpeği emniyete götürdü. Kimliği ibraz edilemeyen "Barut" adındaki köpeğe el konuldu. M.C. 15 yaşından küçük olduğu için Kabahatler Kanununa göre ceza yazılamadı. Ancak çocuğun "Barut" ismini verdiği köpeğe el konularak hayvan barınağına götürüldü.
BİZE ULAŞIN