Bizimde bir evimiz olsa

Mersin’de derme çatma bir barakada yaşam mücadelesi veren 6 kişilik Kaya ailesi, “Her gün karnımız nasıl doyacak diye düşünmekten bıktık” dedi

Bizimde bir evimiz olsa

Mersin'de 13 yıl önce hurdalıklardan topladıkları malzemelerle kendilerine bir yaşam alanı oluşturan 6 kişilik Kaya ailesi sefalet için yaşıyor. Mezitli ilçesi Deniz Mahallesi'nde Beyazgül adlı rezidansın gölgesinde 4 çocuğu ve eşi ile birlikte yaşayan Yılmaz Kaya, "Bırakın ev almayı kiralayacak durumumuz yok. Derme çatma bu çadırda yaşıyoruz. Her gün karnımızı nasıl doyuracağız diye düşünmekten uykularım kaçıyor. Bıktım bu sefil yaşamdan" dedi.

AYAKTA DURAMIYORUM
Hasta olduğu için doğru dürüst bir iş bulamadığını ve hurda toplayarak evinin geçimini sağlamaya çalıştığını vurgulayan Yılmaz Kaya, "Çocuklarımdan ikisi okuyor. Diğerini parasızlıktan okula gönderemedim. Yaşadığımız yerde kışın yağmur ve çamurdan, yazları ise haşereden durulmuyor. İki kez varis ameliyatı geçirdim. Sürekli ayakta duramıyorum. Kazancımla kıt kanaat geçiniyoruz. En büyük isteğim çocuklarıma iyi bir eğitim verebilmek" diye konuştu.

KOMŞULARDAN DESTEK
Naylonla kaplı gece kondu da buzdolabı olmadığı için aldıkları yiyeceklerin hemen bozulduğunu söyleyen Yılmaz Kaya, "Her türlü olumsuzluğa karşın o kadar iyi komşularımız var ki… Onların desteği olmasa ayakta kalmam mümkün değil. Yaşadığımız yerin 15-20 metre ilerisinde lüks siteler var. Buradaki insanlar bizi istemiyor. Buradan yol geçecekmiş. Yakında burası da yıkılır tamamen ortada kalırız. Ne olacak halimiz. Ne olur bir yardım eli uzansın" şeklinde konuştu.

HAYALİNDEKİ EVİ ÇİZDİ
Yılmaz Kaya'nın 7 yaşındaki oğlu Halil İbrahim Kaya çalışkan bir öğrenci. Dersleri çok iyi olan Halil İbrahim iyi de resim çiziyor. Hayalindeki evi çizdiği resmi gösteren Halil İbrahim, "Büyüyünce ailemin hep bir arada oturacağı bir ev almak istiyorum. Biz de artık elektriği, suyu, banyosu, mutfağı olan bir evde oturmak istiyoruz" dedi. Baba Yılmaz Kaya, yardım başvurusunda bulunduğunu ve devletin çocukları için ayda 700 lira yardım yaptığını da söyledi.

NE OLACAK BİZİM HALİMİZ
Baba Yılmaz Kaya, iki kez ameliyat geçirdiği için ayakta çok duramıyor. Hurda ve kağıt toplayarak ailesinin geçimini sağlayan talihsiz adam, "Ne olacak bizim halimiz. Bir yardım gelse, bir evimiz olsa" diyor.

YİYECEKLER DAYANMIYOR
Anne Serpil Kaya, buzdolabı olmadığı için alınan yiyeceklerin kısa zamanda bozulduğunu söyleyerek, "Böyle yaşam olmaz olsun. Ne karnımız doyuyor, ne temizlik yapılıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN