Arı ölümlerinde yasak ilaç iddiası

Adana’da toplu arı ölümlerinin nedeni olarak yasaklı mısır ilaçları gösterildi. Arıcı Zekeriya Akduman, “Mısır ekiminde kullanılan ilaç 100 kilometre uzaktaki arıları da öldürüyor” dedi

Arı ölümlerinde yasak ilaç iddiası
Adana'da mısır ekiminde kullanılan ilaçlar nedeniyle arıların toplu telef olduğu ileri sürüldü. Arıcı Zekeriya Akduman, zehirlenmeden dolayı oluşan zararlarının çok büyük olduğunu belirtti. Türkiye'de 3 bin arıcı ile önemli arı yetiştirme ve bal üretim merkezlerinin başında gelen Adana'da 2018 yılına umutlu giren arıcılar bahar mevsimi başında büyük bir şok yaşadı. Çiçeklerin açmasıyla bal ve polene çıkan işçi arılar kovana zehirlenmiş olarak döndü. İşçi arılar zehirlenince yeni çıkacak yavrular da açlıktan telef oldu.

BELİRLİ BİR DÖNEMDE
Arıcılar bu zehirlenmelerin 2011 yılından bu yana her mısır ekimi döneminde kullanılan yasaklı ilaçlardan kaynaklandığını belirtti. Zekeriya Akduman (35), kovanlardaki arıları telef olan arıcılar adına yaptığı açıklamada, 2011 yılından bu yana şubatın 10'u ile 20'si arasında arıların telef olduğunu söyledi. Laboratuvar sonuçlarında yasaklı ilaçların tespit edildiğini kaydeden Akduman, "Mısır ekimleri başladığından itibaren çok aşırı ve yoğun bir şekilde arı ölümleri devam etmekte" dedi.

BUHARLAŞIP YAYILIYOR
Büyük zarar gördüklerini dile getiren Akduman, "Tarlalara atılan yasak olan ilaçlar buharlaşıp arıları öldürüyor. Ben Adana bölgesi dışına da gittim. İlaçların buharlaşarak oraya varıp oradaki arıların da öldüğünü görüyoruz. Sadece atıldığı bölgelerle sınırlı kalmıyor, 100 kilometre uzaklardaki arıları öldürdüğüne canlı şahit olduk. Buradaki 3 bine yakın arıcımız var, tamamı zarar etmekte" diye konuştu.

'SESİMİZİ DUYUN'
Arıcıların zarar etmesi nedeniyle borçlarını da ödeyemediğini kaydeden ve yetkililerden destek isteyen Akduman, "Arı ölümleri olmasaydı biz bir şekilde arı borçlarımızı kapatıp işlerimize devam edecektik. Bizim bütün planlarımızı alt üst ediyor bu zehir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya sesleniyorum, sesimizi duysunlar ve sesimize ses olsunlar" dedi.
BİZE ULAŞIN