Hedefimiz Türkiye’yi bilim merkezi yapmak

Hatay’da açılış yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’yi bir bilim merkezi haline getirmek için çalıştıklarını söyledi

Hedefimiz Türkiye’yi bilim merkezi yapmak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezinin (MARGEM) açılışında, bütün üniversitelerde araştırma, geliştirme seferberliği başlattıklarını ve toplam 997 Ar-Ge ve tasarım merkezine ulaştıklarını ifade etti. Bakan Özlü, "Üniversite, bilim iş birliğini ülkemizin gelişmesinde en önemli araçlardan biri olarak görüyoruz. Emek yoğun üretimden teknoloji yoğun üretime doğru giden sanayimizin bilgi ve bilimle çağı yakalayacağını biliyoruz" dedi.

250 TASARIM MERKEZİ
Bakan Özlü, "Biliyorsunuz geçen seneki hedefimiz bin Ar-Ge ve tasarım merkeziydi, bu sene mart ayı başındayız ve sayı 997, İnşallah birkaç gün içinde bu sayı bine ulaşacak ve bu tasarım ve Ar-Ge merkezlerimizle Türkiye'nin gelişmesine, kalkınmasına katkıda bulunacağız. Bu yılın ilk yarısında bin Ar-Ge merkezi, 250 tasarım merkezi hedefliyoruz" dedi. Bakan Özlü, Zeytin Dalı Harekâtı'nda şehit düşen sözleşmeli er Sergen Pamukçu'nun ağabeyi Selahattin Pamukçu'ya da başsağlığı diledi. Bakan Özlü daha sonra Adana'ya geçerek, Divan Otel'de Vali Mahmut Demirtaş, Milletvekili Tamer Dağlı, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ATO Başkanı Atila Menevşe, Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütcü, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kentin genel durumunu değerlendirdi.

ADANA'YA AYRI ÖNEM
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kentin sanayi ve ihracatı konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye bilgi vererek, bugüne kadar verdiği destekler için teşekkür etti. Bakan Özlü ise, Adana'ya ayrı bir önem verdiklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde 1 milyar dolarlık bir petrokimya yatırımı yapılacağını açıklamasını hatırlatarak, Adana'nın her alanda olduğu gibi ihracatta da adından söz ettireceğini vurguladı.
BİZE ULAŞIN