Mobilyacılık sektörü ayağa kaldırılacak

Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi kapsamında inşa edilen Ortak Üretim Merkezi’ni açan Bakan Faruk Özlü, sektörü yeniden ayağa kaldıracaklarını belirtti

Mobilyacılık sektörü ayağa kaldırılacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Avrupa Birliği eş finansmanıyla gerçekleştirilen Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) kapsamında inşa edilen ve 7,7 milyon Euro'ya mal olan Ortak Üretim Merkezi'ni açtı. Açılışta konuşan Bakan Özlü, eskiden mobilya üretiminin ve el işçiliğinin merkezi olan Hatay'ı yeniden eski günlerine kavuşturmak durumunda olduklarını söyledi.

'SEKTÖRÜ DESTEKLEYECEĞİZ'
Bunu ancak mobilyacı esnafını ve KOBİ'leri destekleyerek yapabileceklerini belirten Bakan Özlü, "Türkiye'nin 2017 yılındaki ağaç ve orman ürünleri ihracatı 4,5 milyar dolar. Hatay'ın ise 57 milyon dolar. Bu ihracat rakamı Hatay'daki mobilya sektörünün sahip oldu potansiyelin çok altındadır. İşte bugün Hatay'da hayata geçirdiğimiz bu proje Hatay ihracatına ivme kazandıracaktır. Bu proje ile bir atölye açmıyoruz, mobilyacı kardeşlerimiz için eğitim, danışmanlık, tanıtım, promosyon ve pazarlama çalışmalarını da yapıyoruz" dedi. Hatay Valisi Erdal Ata, özellikle Antakya'da mobilyacılığın yüz yıllardır varlığını sürdürerek günümüze ulaşmış önemli bir sektör olduğunu belirterek, "Bu geleneksel yapı, kendine özgü Antakya mobilyacılığının oluşmasına zemin hazırlamıştır. 13 medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antakya'da, geçmişteki kültür ve uygarlıklardan izler taşıyan ve insanlığın ortak mirası olan binlerce yıllık motif ve formlar ahşaba tutkuyla nakşedilmektedir" diye konuştu.

COĞRAFİ İŞARET BELGELERİ
Yapılan konuşmaların ardından tesisin açılışı gerçekleştirdi. Bakan Faruk Özlü ayrıca, Hatay'ın yöresel ürünlerinden olan 'sürk çökeleği'nin coğrafi işaret tescil belgesini ATSO Başkanı Hikmet Çinçin'e, 'Hatay ipeği'nin coğrafi işaret tescil belgesini Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a, 'defne sabunu'nun coğrafi işaret tescil belgesini de Yayladağı Kaymakamı ve Samandağ Kaymakam Vekili Ömer Faruk Yüce'ye teslim etti.
BİZE ULAŞIN