‘İstiklal Marşı’ şartlı imza cezası başladı

‘İstiklal Marşı’ şartlı imza cezası başladı

ADANA'DA ücretsiz kart gösteren şehit annesi Zübeyde Tura'ya (60) hakaret ettiği için hakkında 11 yıla kadar hapis istenen ve önceki gün imza şartıyla serbest bırakılan halk otobüsü şoförü Eren Güngör (30), İstiklal Marşı'nın 6. kıtasının yazılı olduğu tablo önünde saat 12.33'te ilk imzasını attı. Jandarma karakolundan çıkan Eren Güngör, "Yaptığımdan dolayı pişmanım. Şehit annesi beni affetsin" dedi.

"BELEŞ BİNİN"
Olay, 4 Şubat'ta Eren Güngör'ün şoförlüğünü yaptığı halk otobüsünde gerçekleşti. Otobüse binen Zübiyde Tura 1993 yılında şehit olan oğlu Mehmet Tura'dan dolayı kendisine verilen ücretsiz kartını kullandı. Şoför, "Ancak beleş binin. Biz de mazot yakıyoruz. Para vermiyorlar" diyerek tepki gösterdi. Tura şehit kartını gösterince de "O devletin Allah belasını versin teyze. Vermiş size böyle bir hak, bize niye vermiyorlar? Bu özel halk otobüsü, devlet arabası değil" diye devlete laf saydı.

3 AYRI SUÇTAN DAVA
Otobüste şehit annesine yapılan bu saygısızlık sosyal medyaya düşünce ülke çapında infial uyandırdı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlattı ve şoför tutuklandı. 2. Sulh Ceza Hakimliği, itiraz üzerine Eren Güngör'ün tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi. Şoförün her gün kolluk birimine giderek, İstiklal Marşı'nın 6. kıtasının yazılı bulunduğu "Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır atanı;Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı" dizelerinin yer aldığı tablo önünde olacak şekilde imza atması şartı getirdi.

BİZE ULAŞIN