Erhan Özmen: Oscar listem

Oscar, bir diğer adıyla 90. Akademi Ödülleri 4 Mart günü sahiplerini buldu. Ben de bu hafta kendi yaptığım Oscar listemi açıklamak istiyorum.
Ama bu liste sinema sektörüne yönelik değil, başarılı kadınlarımıza ait bir liste.
Ve Oscar goes tooo…
1- Mine Özmen İzninizle ilk Oscar'ı değerli eşim Mine Özmen'e veriyorum. Pırlanta gibi iki evlat yetiştirdiği ve iş hayatındaki azmi için.
2- Şehit Anaları Evladını vatan uğruna toprağa veren ülkemin değerli, koca yürekli, elleri öpülesi anaları için söze gerek var mı?
3- Fatma Şahin Başarılı bir siyasetçi olarak bir kadın zarafeti ile dünyanın dört bir yanında Gaziantep'e kattığı değer için.
4- Zümran Ömür Bir iki hafta önce haberi izlediğimde çok etkilendiğim, takdir ettiğim bir köylü kadını Zümran Ömür.
Kars'ın Boğatepe köyünde yaşayan ama başarı öyküsüyle fark yaratan bir kadın. Kurduğu Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği'yle köyüne uzman hekimler getirerek 35 tıbbi bitki üzerinde çalışma yapmış.
Endemik bitkiler ve yöresel mutfak lezzetlerinin tanıtımı ve 32 çeşit peynirin gelecek nesillere aktarılabilmesi için Ekolojik Peynir Müzesi ve Bitki Müzesi'ni kurmuş. Bununla da kalmamış köydeki kadınlarla birlikte Fransızca, iletişim, yoga ve sağlıklı beslenme eğitimi alıyor.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının bu yıl ilkini düzenlediği "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" Ödül töreni jürisi de Zümran Ömür'ün hikayesinden etkilenmiş olmalı ki Girişimcilik Ödülü'ne layık gördü.
Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi 2023'e kadınlarımızla koşacağız.
Yeter ki koşu yollarına çakıl dökmeyelim.

Moody's ne yaptı ?
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, çarşamba gece yarısı Türkiye'nin 'Ba1' olan kredi notunu 'Ba2'ye düşürdüğünü açıkladı.
Türkiye'nin not görünümünü de 'negatif'ten 'durağana' çevirdi.
Not düşüşüne gerekçe olarak 'kurumların direncindeki süregelen kayıp' ve 'dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artması' gösterildi.
Piyasalar aldırmadı bu gece yarısı açıklamasına.
Bana kalırsa piyasaların bu tepkisinin birinci nedeni kredi derecelendirme kuruluşlarına, hak ettiklerinden fazla değer verildiğinin artık farkına varıldı.
İkinci neden ise Moody's kararının açıkça siyasi bir karar olması.
Büyük ihtimalle Türkiye NATO müttefikliği adı altında ABD'nin her dediğini yapan bir ülke olsaydı notumuz farklı olurdu.
Ancak o zaman da Türkiye, Türkiye olmazdı.

BİZE ULAŞIN